Naturalny lek na ciśnienie, otyłość i choroby naczyń krwionośnych. Prawdopodobnie masz go w swojej kuchni.

Pozytywne właściwości sezamu znane były już ponad 3500 lat temu. Dziś wykorzystywany jest głównie w kuchni w postaci nasion, oleju lub np. pasty tahini.

Jest to doskonały dodatek do różnego rodzaju potraw wytrawnych, ciast i innych wypieków. Poza kulinariami, sezam wykorzystywany jest również w medycynie i kosmetologii. Poniżej znajdziesz więcej informacji o jego zbawiennych właściwościach.

Składniki odżywcze sezamu oraz profity jego stosowania dla organizmu

Sezam jest przede wszystkim skarbnicą witamin i minerałów oraz kwasów organicznych. Ponadto dostarcza błonnika, a także dobroczynnych fitosteroli: lecytynę, fitynę oraz beta-sitosterol. W 100 g nasion tej rośliny można znaleźć niemal dzienną dawkę wapnia potrzebną dla dorosłego człowieka. Podobną wartość można znaleźć np. w serze.

Zapobieganie osteoporozie i chorobom stawów – w towarzystwie cynku i fosforu ten produkt jest skutecznym lekarstwem.

Za regulację metabolizmu i wspomaganie utraty wagi odpowiedzialny jest beta-sitosterol, natomiast witamina PP korzystnie wpływa na układ trawienny. Dzięki łagodnym efektom przeczyszczającym, produkt ten wspomaga organizm w oczyszczaniu z toksyn.

Szczególnie dla kobiet przydatne jest spożywanie nasion sezamu, ponieważ normalizują poziom hormonów, zmniejszają ryzyko mastopatii, a także przyspieszają przepływ krwi do narządów miednicy. Co więcej, pozytywnie wpływa na wzrost libido, a to za sprawą fitoestrogenów, które charakteryzują się podobnym działaniem do estrogenów – żeńskich hormonów płciowych.

Domowy sposób na sezamowe odmłodzenie

Do wykonania będą ci potrzebne:

  • 1 łyżka sezamu
  • 1 łyżeczka cukru pudru
  • 1 łyżeczka zmielonego imbiru

Wszystkie składniki dobrze ze sobą połącz. Powstałą mieszankę stosuj raz dziennie po jednej łyżeczce. Możesz ją również dodawać do potraw lub deserów.

Przeciwwskazania do spożywania sezamu:

  • alergia na sezam
  • kobiety w ciąży: nadmierne spożywanie nasion sezamu w czasie ciąży może powodować wzrost napięcia macicy, ponieważ wpływa na hormony płciowe
  • dzieci poniżej 5 roku życia: ich organizm nie jest jeszcze w stanie w pełni strawić tłuszczy zawartych w sezamie
  • osoby cierpiące na nadkrzepliwość oraz żylaki

Poza przypadkami wymienionymi powyżej, zachęcam do wprowadzenia sezamu w codziennej diecie. Stosować go można do przyrządzania zarówno potraw mięsnych jak i warzywnych, a także będą doskonałym dodatkiem do sałatek, wypieków i koktajli.

Nasiona sezamu można spożywać nieprzetworzone lub lekko podprażone na suchej patelni – w tym przypadku pamiętaj, aby je stale mieszać, a cały proces nie powinien trwać dłużej niż kilka minut.

error: Treść zabezpieczona !!