Efekty natychmiastowe.: Fizjoterapeutka pokazała 7 cudownych ćwiczeń dla kobiet po czterdziestce.

Ćwiczenia od fizjoterapeuty: 7 ćwiczeń, dające szybkie efekty, dla kobiet, które ukończyły 40 lat.

Prezentowane ćwiczenia mogą być dobrym rozwiązaniem dla kobiet, mających siedzący lub stojący tryb życia. Szczególnie dla takich, które nie mają okazji inaczej się poruszać, nie ćwiczą, nie uprawiają sportów ani żadnej innej ruchliwości.

Bolączkami kobiet po czterdziestce są często bóle miednicy, nerwu kulszowego czy dołu pleców. Zaprezentowane niżej ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę są przeznaczone właśnie dla nich. Z tych ćwiczeń też mogą skorzystać mężczyźni, ale raczej są one dostosowane do potrzeb kobiet. Ważne jest, aby wykonywać je codziennie, regularnie, wówczas efekty będą widoczne szybko w postaci lepszej ruchliwości i samopoczucia.

W czym mogą pomóc takie ćwiczenia? Przede wszystkim są to:

  • problemy z żylakami
  • bóle rwy kulszowej, a także zapalenie rwy kulszowej
  • bóle dolnej części pleców, okolice krzyża
  • poprawa w ukrwieniu organizmu
  • są istotne dla prawidłowej postawy
  • mogą wzmacniać mięśnie miednicy
  • pomagają wyszczuplić łydki i mięśnie brzucha
  • stosowane są  w profilaktyce różnych stanów powodujących bóle
  • jako dobre odprężenie i relaks.

Same ćwiczenia są dość łatwe w wykonywaniu. Nie wymagają używania siły czy też dużego wysiłku fizycznego. Nastawione są na rozciąganie i rozluźnianie kręgosłupa i całego organizmu. Efekty tych ćwiczeń mogą być szybko zauważone, szczególnie, gdy zgodnie z zaleceniem wykonywane są codziennie.

Ważną sprawą jest, aby zaakceptować w pełni fakt, że nie wszystkie te ćwiczenie będzie można od razu zrobić w stu procentach. Jest to oczywiste, jeśli na co dzień nie ćwiczy się, ani nie uprawia sportu, mięśnie są zastane. Dlatego na początku wykonuj ćwiczenia tylko w takim stopniu, ile możesz wytrzymać, aby nie powodować bólu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wszystkie posiadane schorzenia warto wcześniej skonsultować z lekarzem.

Poniżej ćwiczenia, które można wykonać samodzielnie dla poprawy samopoczucia.

Pierwsze ćwiczenie – pochylanie się do przodu

W pozycji siedzącej z nogami wyprostowanymi i wyciągniętymi przed siebie, najlepiej na podłodze, pochyl się i sięgaj rękami tak daleko jak dasz radę. Wykonuj taki skłon, a następnie powtórz go około 3 razy. Postaraj się trzymać stopy prosto i wytrzymać około pół minuty. To ćwiczenie pozwoli Ci rozluźnić plecy, tułów i nogi.

Drugie ćwiczenie – gwiazda

Należy się położyć, najlepiej na podłodze, skrzyżować wyprostowane nogi, rozłożyć na boki wyprostowane ręce. Weź 3 oddechy i odwróć się ramionami w jedną stronę, jednocześnie biodrami w drugą stronę. Pozostań  w tej pozycji, następnie wróć. Chwila przerwy, zrób to samo w drugą stronę. Ruchy wykonuj powoli. Powtarzaj kilka razy. To ćwiczenie doskonale relaksuje i poprawia kondycje kręgosłupa.

Trzecie ćwiczenie – ćwiczenie z krzesłem.

Leżąc na podłodze, unieś nogi i połóż je na siedzisku krzesła. Ćwiczenie odciąża kręgosłup i poprawia krążenie, co może być korzystne w walce z żylakami. Doskonały relaks na zakończenie ćwiczeń, na około 10 minut lub dłużej, jeśli czujesz się dobrze w tej pozycji.

Czwarte ćwiczenie – wąż

Leżąc na podłodze, na brzuchu spróbuj podnieść się w ten sposób, aby dotykać maty tylko stopami i dłońmi. Tułów unieść tak jak robi to wąż, wygnij tak wysoko jak potrafisz, aby nie powodować bólu. Zatrzymaj się w tej pozycji, należy poczuć napięcie mięśni, ale nie może powodować bólu. Ćwiczenie to pozwala na poprawienie ruchliwości kręgosłupa.

Piąte ćwiczenie – pozycja bezpieczna

Leżąc na podłodze, unieś nogi, obejmij je obiema rękami. Pozycja przypomina noworodka w łonie matki, takie zwinięcie w kłębek. W ten sposób staraj się pozostać około pół minuty, później zwiększaj ilość czasu.

Szóste ćwiczenie – lokalizacja V

Do tego ćwiczenia potrzebna jest piłka lub oparcie fotela, aby można było przybrać pozycję obróconego V. Krzyżując ręce należy pozostać w tej pozycji możliwie jak najdłużej, ponieważ kręgosłup może się rozluźnić.

Siódme ćwiczenie – rozluźnienie nerwu kulszowego

Leżąc na plecach jedną nogę zegnij w kolanie, drugą podłóż pod tę nogę i trzymając przyciągaj ją powoli do siebie, lekko unoś drugą nogę. Staraj się wytrzymać około pół minuty i wykonać kilka powtórzeń.

Wszystkie te ćwiczenia należy wykonywać powoli, zatrzymywać się, a powtarzając codziennie te ćwiczenia pierwsze zauważalne efekty będą już po kilku dniach.

error: Treść zabezpieczona !!