Powinnaś mieć tę roślinę w każdym pokoju: Nie musisz jej kupować, wystarczy 1 liść aby ją rozmnożyć.

Niepozorna a zdrowa roślina zielona

Roślina, którą niekoniecznie trzeba kupować, żeby ją posiadać, a jednocześnie wskazana do obecności w każdym domowym pomieszczeniu. Można ją nazywać ostem, chociaż nazw ma wiele, a staje się ostatnimi czasy niezwykle popularną. Można roślinę zieloną rozmnożyć z powodzeniem już z jednego liścia.

Roślina niepozorna, a dlaczego tak popularna? Jest jedną z takich darów natury, którego obecność jest niezwykle korzystna we wnętrzach zarówno mieszkalnych, jak i biurowych. W dobie walki o czystość powietrza, także w pieleszach domowych jest w tym wypadku ważnym sprzymierzeńcem.

Roślina oczyszcza i odświeża powietrze, wyraźnie poprawiając jakość tego, czym oddychamy, a to przekłada się na korzystne działanie na drogi oddechowe. Ponadto wydziela olejki eteryczne, które są wstrętne dla komarów i much, skutecznie owady odstraszając.

Ma przenikliwy zapach, ale nie jest on dla człowieka męczący ani drażniący, lecz wręcz przeciwnie. Ten specyficzny mocny zapach ma działanie odprężające, co z kolei ma szczególne znaczenie przy zmęczeniu oraz zestresowaniu. Działa niczym balsam na psychikę, a co ważne jest łatwa do pozyskania, wystarczy znaleźć kogoś, kto taką roślinę posiada i poprosić o jeden liść.

Taką sadzonkę następnie ukorzenia się w wodzie, a następnie wysadza do gleby w doniczce, a po pewnym czasie ma się całą masę gotowych nowych sadzonek do rozprzestrzenienia po mieszkaniu, a nawet do podzielenia się nimi ze znajomymi.

Czym jest kubańskie oregano?

Pomimo tego, że roślina ma nazwy sugerujące pochodzenie amerykańskie, czyli m.in. kubańskie oregano, czy meksykański eukaliptus lub meksykańska mięta, to z Ameryki nie pochodzi. Innymi nazwami rzeczywistego kuzyna komarzycy są czeski wierszyk albo oset, ale nazwa oficjalna w języku polskim póki co nie istnieje, a jedynie oficjalna łacińska Plectranthus amboinicus.

Roślina pochodzi z Afryki południowej, ale rośnie również na naturalnych stanowiskach w południowo-wschodniej Azji.  Jednocześnie takie nazwy jak mięta grubolistna, czy kubańska ma uzasadnienie, ponieważ roztarcie liści w dłoni powoduje uwolnienie dużej ilości olejków eterycznych, co zresztą warto wykorzystywać do wdychania aromatu rośliny.

Olejki eteryczne działają podobnie do sprayu do nosa i pomagają udrożnić nos przy jego zatkaniu przez katar. Jednak niekoniecznie trzeba roślinę rozcierać, aby ta uwalniała do otoczenia korzystne substancje. Już sama obecność roślin w pomieszczeniu skutkuje bowiem uwalnianiem olejków, co ma ogólnie korzystny wpływ na drogi oddechowe. W pomieszczeniach z miętą grubolistną znacznie swobodniej można oddychać, a i stan powietrza ulega znacznej poprawie.

Świetny środek do odstraszania owadów

Jak już wspomniano Plectranthus amboinicus ma dla człowieka wpływ korzystny, ale nie można tego powiedzieć o wpływie na owady. Jako kuzynka komarzycy ma szczególnie na ten rodzaj owadów wpływ niekorzystny na tyle, że nie ma mowy o ich obecności w pomieszczeniu, w którym roślina wegetuje.

Odstraszający wpływ kubańskiego oregano dotyczy zresztą nie tylko komarów, ale także much oraz ciem i nie rozciąga się jedynie na pomieszczenia. Świetnym miejscem na ustawienie doniczek z miętą grubolistną jest taras lub balkon, kiedy w letnich miesiącach lubimy przebywać na tym prowizorycznym łonie natury. Obsadzanie tarasów i balkonów roślinami, których owady nie lubią jeszcze bardziej podnosi komfort relaksacyjny.

Mięta grubolistna to także zioło

Plectranthus amboinicus jest nazwą ogólną dla przynajmniej kilku gatunków i odmian, ale niewiele różniących się zarówno pokrojem, grubością i kształtem liści, czy zawartością olejków eterycznych. Także jako zastosowanie w kuchni mięta kubańska używana jest jako roślina przyprawowa lub zioło.

Smak rośliny można porównywać do mieszanki tymianku, oregano oraz bazylii z dodatkiem mocnej mięty. Roślina jest stosowana m.in. do sałatek, ale głównie do neutralizowania mocnych mięs, jak baranina, kozina, czy dziczyzna. Kubańskie oregano wspomaga trawienie, ale wspomaga również chorych na astmę, czy na nadciśnienie. Oset można pic również jako herbatkę ziołową.

Na jedną filiżankę wystarczy jeden liść zalany wrzątkiem i odstawiony do zaparzenia. Napar przynosi ulgę przy przeziębieniu, wspomagając drogi oddechowe, ale koi także ból gardła i niweluje kaszel.

error: Treść zabezpieczona !!