W jaki sposób bezpiecznie prać buty w pralce – Oto kilka prostych zasad.

W ostatnich latach pranie butów w pralce stało się niezwykle popularne. Producenci obuwia przestrzegają jednak przed tym zabiegiem, twierdząc, że może on doprowadzić do ich zniszczenia.

Czy zatem można prać buty w pralce? Jakie są zasady, których należy przestrzegać?

Pranie butów

Nie każde obuwie można uprać w pralce. Nie nadają się do tego buty skórzane, które powinny być czyszczone ręcznie odpowiednim preparatem. Obuwie sportowe, czy kapcie mogą być prane w pralce.

Ważne jest jednak, aby zrobić to w odpowiedni sposób. Poniżej kilka zasad, które pozwolą cieszyć się czystym, świeżym i niezniszczonym podczas prania obuwiem.

Zasady prania butów w pralce

Trampki, baletki, kapcie i inne obuwie wykonane z tkaniny mogą być prane w pralce. Nie należy więc bać się tego zabiegu.

Aby nie uszkodzić środka pralki, nie należy prać butów o grubych podeszwach. Przed włożeniem do pralki należy usunąć z butów kamyki i piasek.

Buty powinny być prane w odpowiednim do tego programie i w temperaturze max. 30’C.

Zamiast proszku do prania lepiej użyć żelu lub płynu. Proszek jest bowiem trudniejszy do wypłukania i może powodować zacieki.

Przed praniem konieczne jest wyjęcie sznurówek oraz ewentualnych wkładek. Należy zapiąć wszystkie napy i suwaki.

Bęben maszyny uchroni przed uszkodzeniem włożenie butów do specjalnej torby do prania. Dzięki temu środek pralki będzie mniej narażony na silne wstrząsy podczas wirowania.

Nieprzyjemny zapach z obuwia jest możliwy do usunięcia, dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej. Należy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej do każdego z butów i pozostawić na noc. Po tym czasie można już wyprać buty w pralce w odpowiednim programie i z użyciem prawidłowego środka czyszczącego.

Buty nie odkształcą się i nie rozkleją w praniu, jeśli będą suszone na świeżym powietrzu. Zabieg prania butów w pralce nie jest trudny. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, które pozwolą cieszyć się czystym, odświeżonym i niezniszczonym obuwiem.