Nasze babcie doskonale wiedziały, że liście malin są bardzo przydatne i z powodzeniem mogą zastąpić niektóre leki. Instrukcje.

Maliny to pyszne owoce, które chętnie spożywane są przez małych i dużych. Ale czy wiesz, że liście z malinowych krzewów posiadają wiele pozytywnych właściwości? Dzięki nim można zadbać o organizm i wyleczyć się z uporczywych dolegliwości.

Już nasze babcie ochoczo zbierały liście malin, ponieważ wiedziały jakie właściwości posiadają. Z biegiem czasu zapomniano o tym, że natura w swej prostocie ukryła najlepsze leki na wiele schorzeń. Zaczęto stosować różne leki i sztuczne substancje. Na szczęście powoli wraca się do starych sposobów na zdrowie.

Liście malin można zbierać aż do jesieni jednak najlepsze właściwości posiadają w maju i w trakcie kwitnienia.

Właściwości

Nasi przodkowie przypisywali im cudowne działanie, szczególnie na kobiecy organizm. Liście malin bogate są w witaminy, szczególnie witaminę B12 oraz inne składniki odżywcze i kwasy organiczne, takie jak żelazo i witaminy A, C i E.

Liście malin były nieocenione podczas bóli menstruacyjnych, zalecano je także w trakcie biegunki i przy bólach brzucha. Stosowano je także przy stanach zapalnych jamy ustnej, bólach zębów oraz problemach skórnych.

Podczas stanów zapalnych dróg moczowych są tak samo skuteczne jak żurawina. Dodatkowo przeciwdziałają nawrotom bólu i pieczenia. Jak już wspomniano kobiety używały ich podczas okresu, ponieważ liście malin pomagają przy bolesnych miesiączkach.

Zaleca się picie herbatek z liści malin w zaawansowanej ciąży, ponieważ stymulują one mięśnie macicy co ma pomóc w trakcie porodu. Napary  z malin pomagają w walce z żylakami. Są dodawane do kąpieli upiększających, ponieważ gwarantują młody i promienny wygląd.

Okłady z wywaru działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Herbata z liści malin ma niesamowity aromat, można ją pić nawet, gdy nam nic nie dolega. Aby ją przygotować należy zerwać liście, wysuszyć je, a następnie zmielić w moździerzu.

Nalewka na bóle żołądka, bóle menstruacyjnych i żylaki

Poza herbatkami z liści malin można robić wyśmienite nalewki, które można stosowac w przypadku dolegliwości – 3 razy dziennie po 3 ml.

Sprawdza się jako dodatek do kąpieli. Można ją nakładać na bolące lub zainfekowane miejsca. Przygotowanie nalewki z liści malin jest bardzo proste. Zebrane, umyte i osuszone liście należy pokroić. Następnie trzeba je przenieść do butelki i zalać alkoholem na wysokość 1 cm ponad liście.

Zamkniętą butelkę należy odstawić w ciemne miejsce na 14 dni okresowo mieszać. Po tym czasie nalewki trzeba odcedzić i przechowywać w ciemnym miejscu.

Ważne! Nie zaleca się picie herbatki z malin kobietom, które są w pierwszych dwóch trymestrach ciąży . Jak wspomniano liście malin powodują skórze macicy co w przypadku młodej ciąży może spowoddować poronienie.

error: Treść zabezpieczona !!