Pewien trik, dzięki któremu warzywa i zioła kupisz tylko raz i będziesz się nimi cieszył już zawsze.  

Warzywa i zioła z domowej hodowli są świetnym dodatkiem do różnych dań. Mimo to wiele osób rezygnuje z uprawy roślin, gdyż wydaje im się, że to czasochłonne, a dodatkowo wiąże się z regularnymi wydatkami na nasiona czy sadzonki.

Istnieje jednak prosty sposób, dzięki któremu wyhodujesz z niektórych roślin nowe sadzonki. Oto lista ziół oraz warzyw wypuszczających korzenie po włożeniu do wody. Sprawdź, jakie rośliny wystarczy kupić tylko raz, a później korzystać z nich w kuchni przez długie lata.

Bazylia i kolendra

Gdy gałązki tych ziół urosną do długości około 3 – 4 centymetrów, odetnij kilka z nich. Odcięte pędy włóż do szklanki z wodą i ustaw w nasłonecznionym miejscu. Pozostaw pędy aż do momentu, kiedy urosną przynajmniej dwukrotnie. Wtedy właśnie należy przesadzić je do doniczki z ziemią, aby umożliwić roślinom dalszy wzrost.

Mięta

Podobnie jak w przypadku bazylii oraz kolendry należy odciąć kilka gałązek mięty, wstawić je do szklanki z wodą. Po upływie mniej więcej tygodnia mięta wypuści białe korzenie. Odczekaj jeszcze kilka dni, aby urosły one dłuższe, a następnie przesadź roślinę do dość dużej doniczki. Zwróć uwagę na jej umiejscowienie – mięta lubi słoneczne stanowiska. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu i corocznym przesadzeniu rośliny.

Seler

Odciętą podstawę selera włóż do szklanki z ciepłą wodą, postaw w miejscu, gdzie dociera dużo światła. Seler będzie się nadawał do przesadzenia, kiedy wypuści pierwsze liście.

Szczypiorek

Odetnij łodyżki i zanurz końcówki szczypioru w szklance z niewielką ilością wody.

Czosnek

Młody czosnek ma delikatny, ale aromatyczny smak. Stanowi idealny dodatek do sosów i sałatek. Aby wyhodować młody czosnek wystarczy włożyć ząbki czosnku do wody. Szybko pojawią się kiełki, z których wyrosną bujne pędy.

Kapusta chińska

Zanurz korzenie kapusty w wodzie i ustaw w dobrze nasłonecznionym miejscu. Po upływie około 1 – 2 tygodni roślina będzie gotowa do przesadzenia. Umieść ją w doniczce z ziemią, aby wyrosła na apetyczną, chrupiącą kapustę.

Sałata rzymska

Odetnij przynajmniej połowę główki sałaty i umieść ją w wodzie. Poczekaj przez kilka dni aż wypuści nowe liście – wtedy możesz przesadzić ją do doniczki albo ogródka.

Copy