Alarmujące symptomy udaru, które każdy powinien znać – naucz się, jak ratować życie.

Udar mózgu jest zespołem klinicznych objawów, które pojawiają się, gdy doszło do zaburzenia funkcji mózgu. Jest to stan, który zagraża życiu.

W ciągu zaledwie ośmiu minut, w Polsce, jedna osoba doświadcza udaru. Co roku, około 70 tysięcy Polaków zostaje nim dotkniętych, z czego 30 tysięcy umiera. W pozostałych przypadkach, udar często prowadzi do trwałej niepełnosprawności.

Niespodziewanie, udar może odebrać komuś możliwość samodzielnego życia, porozumiewania się, naruszyć zmysły, a nawet być przyczyną śmierci. Ważne jest, aby wiedzieć o nim jak najwięcej oraz jak przygotować się, by móc pomóc sobie i innym.

Każde 8 minut, ktoś w Polsce cierpi z powodu skutków udaru. Jego objawy zależą od miejsca uszkodzenia w mózgu. Rozróżniamy dwa typy udarów: krwotoczny, wynikający z wylewu krwi do mózgu, oraz niedokrwienny, spowodowany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Zdecydowana większość, między 72% a 85%, to udary niedokrwienne.

Wśród czynników ryzyka udaru są: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, otyłość.

Czas jest kluczowy w rozpoznawaniu objawów udaru i reagowaniu na nie. Co powinno nas zaniepokoić? Objawy alarmujące o udarze to między innymi:

  • apraksja, czyli zaburzenia koordynacji, chwiejny krok;
  • niedowidzenie, problemy z widzeniem w pewnym zakresie pola widzenia;
  • zawroty głowy, zaburzenia świadomości;
  • opadający kącik ust, wykrzywienie twarzy z jednej strony;
  • drętwienie jednej strony ciała, nagłe zaburzenia czucia;
  • majaczenie, omamy;
  • problemy z mówieniem, bełkotanie;
  • niemożność poruszania kończynami jednej połowy ciała.

Jak należy reagować?

Poproś osobę o uśmiechnięcie się. Jeśli jeden kącik ust jest opadnięty, może to być objaw udaru. Następnie zleć, by podniosła obie ręce, sprawdzając czy niedowład dotknął jednej połowy ciała. Poproś, aby powtórzyła proste zdanie, na przykład „Wczoraj padał deszcz”. Jeśli mowa jest niewyraźna lub osoba nie jest w stanie tego wykonać, natychmiast wezwij pogotowie!

Pamiętaj, że liczy się każda sekunda. Komórki mózgu zaczynają umierać już cztery minuty po wystąpieniu udaru. Zachowaj spokój i jak najszybciej zadzwoń pod numer 112, podając dokładne miejsce zdarzenia i pozostając na linii.

error: Treść zabezpieczona !!