Muchy potrafią solidnie zirytować, wszędzie wlatują, a ich brzęczenie doprowadza do szału. Na szczęście, nasze babcie miały stare i sprawdzone sztuczki jak pozbyć się latających insektów. 

Czy istnieje coś gorszego niż mucha niedająca spać w nocy? A gdy już się zapali światło, ona magicznie znika! Jednak powodów, przez które warto unikać kontaktu z muchami. 

Much zdecydowanie warto unikać ze względu na to, że przenoszą wiele zarazków. Szczególnie kiedy siadają na żywności. Nie warto jednak używać chemicznych środków. 

Niektórzy badacze uważają, że mogą być one groźniejsze dla ludzkiego organizmu niż zarazki przenoszone przez muchy. Środki chemiczne potrafią być naprawdę niebezpieczne, dlatego warto korzystać ze starych babcinych sposobów. Naturalne techniki odstraszania much potrafią być najlepsze!

Cytryna i goździki – niezawodna kombinacja

Jednym ze znanych sposobów na odstraszanie much jest połączenie cytryny i goździków. Wystarczy przekroić cytrynę na pół i wkładać goździki do jej środka. Tak przygotowaną cytrynę umieszczamy w kuchni, okolicach okien lub drzwi balkonowych. Środek powinien działać odstraszająco przez dwa tygodnie. Należy jednak uważać, żeby cytryna nie spleśniała.

Ładne zapachy pokonają muchy

Babcia zawsze mawiała, że do pachnącego domu mucha nie wleci! Pięknie pachnący dom poprawia komfort życia na wielu poziomach. My czujemy się w nim dobrze, a muchy nie chcą do niego wlatywać. W celu stworzenia idealnego sprayu zapachowego wystarczy:

  • 10 goździków
  • kropla oliwy z oliwek 
  • 1 cytryna
  • 1 łyżeczka oleju alpejskiego 
  • pęczek lawendy
  • 300 ml wody 

Należy przygotować garnek z 300 ml wody, dodać do niego pokrojoną cytrynę i goździki, a następnie gotować 5 min. Po tym czasie wystarczy dodać resztę składników i odstawić. Gdy mieszanka wystygnie, wystarczy wlać ją do butelki ze spryskiwaczem. 

Goździki solo

Goździki także samodzielnie sprawdzą się w walce z insektami. Doskonale radzą sobie nie tylko z muchami, ale również molami. Wystarczy dodać 15 goździków do wody i zagotować. Następnie miksturę przelać do misek i postawić w kuchni, przy oknach lub drzwiach balkonowych.  Warto przelać również miksturę do spryskiwacza i popsikać nią okolice okien. 

Ocet dobry na wszystko

Ocet sprawdza się praktycznie do wszystkiego, również do odstraszania owadów. Sprawdzi się z goździkami lub bez. Do mikstury z goździkami wystarczy wymieszać wodę z octem w stosunku 1:1 i dodać 20 kropli olejku goździkowego. Miksturę należy wymieszać i przelać do spryskiwacza.

Wystarczy nawet umyć okna wodą z octem, a z domu znikną owady. Większość owadów nie toleruje tego zapachu. Dobrym sposobem jest również wlanie octu do kubków i przykrycie ich folią z dziurkami. Kubki wystarczy położyć na parapetach w domu, aby odstraszyć owady. Będą one wiedziały, że nie należy tutaj wlatywać. 

Mama radzi – cebula i goździki

Ulepszona wersja goździków z cytryną, która pochodzi z Hiszpanii to goździki z… cebulą. Takie połączenie potrafi być o wiele bardziej skuteczne od innych. Wszystko to ze względu na niesamowity aromat cebuli, który jest o wiele mocniejszy niż ten wydobywający się z cytryn. 

Cebulę wystarczy przekroić na pół i wbić w nią goździki. Można ją zawiesić w oknie kuchennym lub położyć na blacie. Ta kombinacja zapachów odstrasza nie tylko muchy, ale również komary. 

Kwiaty w oknach

Czasami rośliny, o które mamy w domu odstraszają muchy, a my nawet o tym nie wiemy. Jedną z nich jest pelargonia, która je odstrasza dzięki swojemu intensywnemu zapachowi. Tak samo, jak muchom, nie każdemu człowiekowi on odpowiada. Najlepiej pelargonie postawić na zewnętrznej stronie parapetu. Dzięki temu owady będą odczuwały blokadę zapachową przed wleceniem do domu. 

Pelargonia to również wspaniała ozdoba okien. Jest ona i estetyczna i użyteczna, można ją dostać w wielu odmianach kolorystycznych. Co najważniejsze muchy nienawidzą jej zapachu!

Mam nadzieję, że naturalne sposoby na odstraszanie much pomogą Ci z tym nieprzyjemnym problemem.  Daj znać jakie są Twoje sprawdzone sposoby na radzenie sobie z insektami w domu! 

Copy