Wystarczy łyżka sody oczyszczonej i pasty do zębów – Pomysłowa sztuczka, aby wyczyścić palniki na kuchence gazowej bez chemii.

Jak sprawnie i szybko usunąć osad z palników w kuchence gazowej? Czy wiesz, że istnieją na to domowe sposoby?

Dzięki temu, co zwykle mamy pod ręką w łatwy sposób wyczyścisz je bez zbędnej chemii. Czyszczenie palników pastą do zębów lub mycie roztworem na bazie sody oczyszczonej stanie się Twoją ulubioną metodą na przywrócenie im dawnego blasku!

Sposób 1

Wyjmij palniki z kuchenki, a następnie włóż je do garnka i zalej gorącą wodą. Aby uzyskać najlepszy efekt powinny być całkowicie zanurzone. Jako kolejny krok dodaj do wody łyżkę sody oczyszczonej.

Po chwili soda powinna zacząć się pienić, to znak że wszystko idzie zgodnie z planem, a nam pozostaje czekać aż piana opadnie.

Po jej opadnięciu wyjmij palniki z garnka i przystąp do wyszorowania ich.

Najlepiej użyć w tym celu ściereczki z niewielką ilością pasty do zębów.

Już po chwili zobaczysz, że ta łatwa metoda usunęła cały brud z palników.

Sposób 2

Szare mydło jest znane ze swoich właściwości czyszczących już od wielu pokoleń, możesz być pewny, że nasze babcie stosowały go na większość domowych zabrudzeń. W dzisiejszych czasach równie dobrze sprawdzi się do wyczyszczenia palników.

Po jego zastosowaniu wszelkie brudne czy tłuste plamy znikną, a kuchenka będzie lśnić jak nowa. Co więcej, czyszczenie szarym mydłem będzie łatwe i szybkie, a metoda na tyle delikatna że nie pozostawi żadnych plam czy zadrapań na kuchence.

Składniki:

  • gorąca woda
  • 1 szklanka białego octu
  • 1/4 kostki szarego mydła

Przygotowanie roztworu:

Mydło zetrzyj na tarce, a w międzyczasie zagotuj w garnku wodę. Do gotującej się wody wsyp starte mydło i poczekaj do jego całkowitego rozpuszczenia. Następnie dodaj szklankę octu i gotuj wszystko przez około 20 minut. Po tym czasie roztwór nadaje się do użytku.

Stosowanie:

Przy użyciu pędzla lub gąbki nanieś powstały preparat na palniki i pozostaw na nich przez 3 minuty. Kolejny krok to opłukanie palników. Dla uzyskania najlepszego efektu czynność powtórz kilka razy. Jeśli regularnie będziesz stosować tą metodę palniki odzyskają swój dawny kolor.

Sposób 3

Soda oczyszczona wraz z szary mydłem mogą pomóc w doczyszczaniu plam i zabrudzeń z wielu miejsc w domu. Powstała z ich połączenia pasta to skuteczny środek czyszczący zarówno do kuchni, jak i Twojej łazienki. Po użyciu takiej pasty na pewno zrezygnujesz z zakupu gotowych produktów dostępnych w sklepach.

Te do kupienia w marketach i drogeriach są czasem równie dobre, ale mogą prowadzić do uszkodzeń delikatnej nawierzchni wielu sprzętów, jak np. kuchenek gazowych. Rozwiązanie przygotowane w domowym zaciszu jest zdecydowanie mniej agresywne, a przy tym tak samo skuteczne, no i przede wszystkim tańsze.

Do przygotowaniu uniwersalnego środka czyszczącego potrzebujesz:

  • 75 g sody oczyszczonej ok. 4 łyżki stołowe
  • 100 ml gorącej wody
  • 100 g mydła szarego

Przygotowanie:

Na początek zetrzyj mydło i rozpuść je za pomocą wrzącej wody, to szybszy sposób jeśli potrzebujesz pasty na teraz. Kiedy jednak masz więcej czasy zalej starte mydło zimną wodą i pozostaw na całą noc. Po rozpuszczeniu dodaj do powstałej masy sodę i mieszaj aż do otrzymania jednolicie gładkiej konsystencji. Tak powstały preparat może być przechowywany w słoiku na półce z innymi środkami do czyszczenia.

Jak i do czego użyć pastę?

Zwilż czyszczoną powierzchnię przed zastosowaniem preparatu.

Nałóż pastę na gąbkę lub szczotkę i wetrzyj ją w kuchenkę gazowa oraz palnikami, wannę, naczynia czy kafelki – ten środek czyszczący ma wszechstronne zastosowanie.

Pozostaw go na ok 5-10 min, a następnie dokładnie wyszoruj wszystko gąbką, na koniec spłucz i wytrzyj do sucha.

Powodzenia.