W jakich godzinach jedzenie jest trawione a w których zmienia się w tłuszcz: Oto dokładny harmonogram jak jeść i nie przytyć.

Próbujesz schudnąć, ale na próżno? Nie wiesz, gdzie popełniasz błąd? Może ten artykuł Ci pomoże i nauczysz się jeść w taki sposób, aby nie przytyć! 

Rytmy biologiczne

Każdy organ i układ narządów w ciele ma swoje własne okresy czasu, w których ich aktywność wzrasta lub maleje. Jeśli więc planujesz swoje posiłki w oparciu o cykliczne zmiany w swoim ciele, będziesz lepiej trawić i przyspieszysz metabolizm. Już po krótkim czasie zauważysz, jak Twoja waga zaczynie spadać. 

Kiedy jeść

Na podstawie badań dietetycy sporządzili przybliżony plan żywieniowy.

Od 6:00 do 10:00 najbardziej aktywne są jelita i żołądek. O tej porze najlepiej zjeść śniadanie. Podczas przygotowywania posiłków wypij szklankę soku z cytryny. Możesz również dodać do niej łyżeczkę miodu. Pomoże to pobudzić do pracy trzustkę i wątrobę.

Śniadanie powinno być bogate w błonnik, węglowodany i białko. Najlepsze będą jajka, twardy ser, masło, pieczywo razowe, mleczna owsianka z miodem i owocami. Pożywienie jest całkowicie trawione i przekształcane w energię.

Nie należy sięgać po niskotłuszczowe substytuty, a zamiast niskotłuszczowego jogurtu wybierz pop prostu niesłodzony jogurt. Twój pierwszy posiłek powinien być królewski!

Od 9:00 do 13:00 śledziona i serce ciężko pracują. To dobry czas na lekką przekąskę w postaci herbaty z suszonymi owocami lub jogurtu z bananem.

Od 13:00 do 15:00 jelita i żołądek są ponownie w pełni zaangażowane w pracę. Jednocześnie jednak organizm wytwarza najwięcej enzymów przetwarzających cukier i skrobię. Aby utrzymać stabilną wydajność, powinieneś podać swojemu organizmowi około 150 g chudego mięsa z dodatkiem warzywnym. Idealny będzie kurczak i indyk lub ryba.

Od 16:00 do 17:00 aktywowany jest układ wydalniczy: pęcherz i gruczoły potowe. Zwiększa się spalanie tłuszczy. Idealnie jest spędzić tę godzinę bez jedzenia i najlepiej uprawiając sport. Pamiętaj, aby uzupełnić ubytki płynów i wypić co najmniej 2 szklanki wody.

Od 17:00 do 19:00 to idealny czas na lekką kolację, aby złagodzić głód i zrelaksować się. Na przykład odpowiednie będą grillowane warzywa z rybą lub kurczakiem, serem i sokiem ze świeżych warzyw. Pamiętaj, że wieczorna porcja jedzenia powinna być 2 razy mniejsza niż na obiad.

Po około 19:00 narządy przewodu pokarmowego ulegają spowolnieniu. Enzymy trawienne są prawie nie produkowane. Możesz wypić np. herbatę ziołową, aby zapobiec pojawieniu się głodu przed spaniem.

Od 20:00 do 21:00 organizm zaczyna wytwarzać melatoninę – hormon, który przygotowuje organizm do snu.

Warto wypić dla rozluźnienia bezkofeinową herbatę z rumiankiem lub tymiankiem, która uspokoi układ nerwowy i przygotuje organizm do odpoczynku.

Od 22:00 do północy wzrasta stężenie melatoniny i hormonu somatotropowego, który odpowiada za wzrost u dzieci i metabolizm u dorosłych. Jest to faza aktywnej regeneracji i spalania tkanki tłuszczowej.

Jedzenie według biorytmów jest proste, a rezultaty są widoczne już po krótkim czasie. Poczujesz się znacznie lepiej!

Rano będziesz pełen energii, w dobrym nastroju wkroczysz w nowy dzień, a wieczorem nie będziesz miał problemu z odprężeniem się i dobrym snem.

error: Treść zabezpieczona !!