Ocet znakomicie zastępuje środki piorące i może być wykorzystywany do prania zamiast sztucznych i często drażniących chemikaliów. Instrukcja.

Wykorzystanie octu do prania

Większość znanych proszków do prania ma w swoim składzie substancje toksyczne, które mogą wywoływać podrażnienia skóry, a u osób u których jest ona szczególnie wrażliwa przyczyniają się wręcz do powstawania alergii.

Z tego powodu spróbować warto bezpieczniejszą jak również zdrowszą opcję wypróbować warto stosowanie zwykłego octu.  Prócz tego, iż jest to metoda zdecydowanie korzystniejsza dla naszego zdrowia, doskonale radzi sobie  z praniem, w niczym nie odstając kupnym chemikaliom. Początkowo wiele osób obawia się użycia octu do prania, jednak z czasem odkrywa jak wiele ma to walorów.

Miękkie pranie

Właściwości zmiękczające octu w znaczący sposób przewyższają działanie wielu płynów do płukania dostępnych na rynku. Warto zwrócić na to uwagę przy praniu ręczników czy tez pościeli, które niejednokrotnie po zastosowaniu zwykłych płynów stają się szorstkie, a to obniża komfort ich użytkowania.

Usuwanie plam

Ocet doskonale nada się również, jako środek do odplamiania. W połączeniu z sodą oczyszczoną ocet gra tu team idealny, można raz na dobre pożegnać się  z uporczywymi plamami. Drogie odplamiacze mogą odejść do lamusa.

Przywracanie dawnej bieli tkanin

Ze względu na kwasowe właściwości ocet w świetny sposób pozbywa się cząsteczek brudu. By przywrócić nieskazitelną biel poszarzałym ręcznikom pożółkłym koszulom, wystarczy wyprać się w pralce z dodatkiem octu.

Usuwanie zapachów nieprzyjemnych i stęchłych

Każdemu zapewne przydarzyła się sytuacja , gdy po zdjęciu prania okazało się, nie nie doschło ono odpowiednio i teraz towarzyszy mu zapach wilgoci i stęchlizny. To samo tyczy się używanej odzieży, którą można zakupić w second handach. Również z takimi problemami można poradzić sobie przy pomocy octu, który może wesprzeć proces pozbywania się nieprzyjemnych zapachów.

Ocet  a zachowanie koloru rzeczy

Z uwagi na swój skład ocet zapobiega wyblaknięciu kolorów.  To z kolei sprawi, iż ubrania zachowają swoje oryginalne barwy, co wydłużyć może żywotność ich użytkowania.

Efekt antystatyczny

Niewielka ilość octu do prania pozwoli zapomnieć o problemie z elektryzowaniem się swetrów czy sukienek.

Ochrona przed zafarbowaniem

Podczas prania kolorowych rzeczy wystarczy trochę octu, by zapewnić sobie ochronę przed nieplanowaną zmianą przez nie kolorów.  Jak to zrobić? Wystarczy namoczyć przed praniem jasne rzeczy w occie i można prać ze spokojną głową.

Ochrona przed kamieniem

Ocet może mieć zbawienne właściwości również dla samej pralki, ponieważ może ochronić ją przed powstaniem kamienia , pleśni i szkodliwych bakterii, jak również usunąć może nieprzyjemny zapach z urządzenia.

Zastosowanie

Zalecana dawka octu wynosi od 100 do 200 ml w zależności od przeznaczenia. 100 ml będzie potrzebne przy stosowaniu octu w roli środka antystatycznego, wybielacza, dla odświeżenia koloru czy usunięcia nieprzyjemnego zapachu, wlewając go do bębna pralki. Z kolei 200 ml użyjemy gdy  chcemy zabezpieczyć pralkę, czy usunąć uporczywe plamy, wlewając specyfik do pojemnika na proszek.

Czego unikać?

Nie wszystkie tkaniny zareagują dobrze na ocet. Unikać go należy w przypadku jedwabiu, satyny, szyfonu, aksamitu, skóry czy też koronki.