Okłady z soli, które pomogą na obolałe stawy i kości oraz inne problemy zdrowotne

Ten sposób był od wieków stosowany przez znachorów. Dzięki niemu wiele osób odzyskało zdrowie. Znały go również nasze babcie.

W przeszłości, gdy nie było możliwości skorzystania z fachowej opieki medycznej, pomagał zapobiegać gangrenie. Wykorzystywano go do likwidowania obrzęków, stanów zapalnych i oczyszczania ran z ropy. Wówczas uszkodzone tkanki szybko się regenerowały. W dzisiejszych czasach również można stosować okłady solne do leczenia różnych schorzeń.

Przygotowanie opatrunków solnych

Aby opatrunki solne dobrze spełniały swoje zadanie, trzeba wykonać je w prawidłowy sposób. Na początku należy sporządzić roztwór. W tym celu odmierz litr przegotowanej lub destylowanej wody. Sól kuchenna nie powinna przekraczać ok. 7,5- 10% roztworu, gdyż użycie mieszanki o wyższym zasoleniu doprowadzi do niepożądanych skutków ubocznych.

Dodaj sól do wody i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści. Następnie weź szmatkę lub gazę złożoną na 7-8 części, namocz w wodzie i przyłóż na bolące miejsce. Wcześniej powinieneś umyć i osuszyć skórę, na której umieścisz opatrunek.

Kompres musi w całości zakrywać chory obszar. Dla zabezpieczenia możesz zakleić brzegi tkaniny, ale uważaj, aby nie zakłócić dopływu powietrza do skóry. Opatrunek pozostaw na ok. 8-12 godzin. Po zdjęciu kompresu spłucz skórę ciepłą wodą i wytrzyj. Czas kuracji zależy od zaawansowania choroby.

Wykorzystywanie opatrunków solnych w leczeniu różnych chorób

Wrzody i ropnie

Złóż gazę na 7-8 razy, następnie zamocz ją w roztworze i połóż na chore miejsce na 2-3 godziny. Po tym czasie zdejmij gazę i zabezpiecz skórę sterylnym bandażem.

Choroby stawów i kości

Okłady solne dobrze sprawdzą się również w przypadku chorób układu kostno-stawowego. Można w ten sposób zwalczać reumatyzm, artrozę, dnę moczanową i zapalenia stawów. Chore miejsce należy okryć kompresem na ok. 8 godzin. Zabieg powtarzaj co 15 dni.

Terapia solą pomoże także osobom cierpiącym na osteoporozę i osteochondrozę. Dzięki niej można zmniejszyć ból, stany zapalne i obrzęki oraz kruchość kości. Okłady należy nałożyć na chory odcinek kręgosłupa lub staw i pozostawić na noc. Rano trzeba je zdjąć i obmyć skórę. W tego typu przypadkach terapia jest czasochłonna i zależy od zaawansowania choroby.

Choroby tarczycy

Na wole należy nałożyć kompresy nasączone 10% roztworem soli fizjologicznej. Z racji, że opatrunek powinien spoczywać na chorym miejscu ok. 8 godzin, zaleca się stosowanie tej terapii na noc. Kuracja powinna przynieść efekty po 3 tygodniach.

Przeziębienie i grypa

Kompresy solne świetnie sprawdzają się w leczeniu kataru, bólu gardła czy zapalenia krtani. Jeśli położysz namoczoną gazę na gardło i czoło przed snem, przeziębienie może ustąpić już po 4 dniach. W przypadku grypy nałóż jeszcze jeden opatrunek solny na plecy.

Przy zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc i astmie należy położyć na plecy i klatkę piersiową okłady z ręczników z 7,5-9% roztworem soli fizjologicznej. Aby opatrunek nie zsuwał się wzmocnij go bandażem odwiązanym pod pachami. Pozostaw go na 5 godzin. Powtarzaj kurację przez kolejne 4 dni.

Ból głowy

Opatrunki solne pomagają szybko zwalczyć ból głowy i migreny, nawet te o podłożu psychosomatycznym i spowodowane podwyższonym ciśnieniem krwi. W tym celu zwilż bawełnianą szmatkę w 10% roztworze soli, lekko ściśnij i połóż na czole. W przypadku przewlekłych bólów stosuj kompresy na noc przez okres 4 dni.

Żylaki

Kompresy solne mogą złagodzić obrzęki i stany zapalne oraz bóle nóg spowodowane żylakami. Dodatkowo poprawiają krążenie krwi w kończynach, tonizują naczynia krwionośne i zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby. Można je wykorzystać na kilka różnych sposobów.

W tym przypadku nie musisz korzystać tylko ze zwykłej soli kuchennej. Równie dobrze sprawdzi się sól morska. Sól rozpuść w wodzie lub wywarze z ziół np. dziurawca, lub ruszczyka kolczastego. Wystarczy użyć tylko 100-120 g soli na litr wrzącej wody. Zwilż szmatkę w przygotowanym roztworze i nałóż ją na żyły. Kompres pozostaw na skórze na 10 godzin.

Ból pleców

Bóle pleców mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej pojawiają się przy osteochondozie lub dyskopatii. Czasem ból krzyża wywołany jest przez dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych: żołądka, nerek lub jelit. W tych przypadkach okłady solne również okazują się pomocne.

Roztwór przeznaczony do wykorzystania na bolący kręgosłup najlepiej przygotować w wodzie o temperaturze ok. 50°C. Zwilż w nim bawełniany ręcznik i umieść na nałóż na kręgosłup na całą noc. Stosowanie tej terapii powinno przynieść poprawę po miesiącu. W przypadku chorób nerek należy skrócić kurację do 15 dni. Przy bólach żołądka nałóż kompres również na brzuch.

Zapalenie węzłów chłonnych

Opatrunki solne pomagają zwalczać bóle i stany zapalne w węzłach chłonnych. Kompres należy nałożyć na bolące miejsce i wzmocnić bandażem. Kurację zwykle stosuje się przez 2 tygodnie.

Przeciwwskazania

Zwiększanie dawek roztworu soli stosowanej do opatrunków może powodować zaburzenia równowagi tego pierwiastka w organizmie. Należy zaprzestać jego wykorzystywania przy pojawieniu się jakichkolwiek skutków ubocznych.

Życzymy zdrowia!

error: Treść zabezpieczona !!