Cukier, Sól, Czosnek, Musztarda, Czy Kefir To Składniki Przydatne Nie Tylko W Kuchni – Idealnie Sprawdzą Się Również W Ogrodzie.

Środki chemiczne i sztuczne nawozy z powodzeniem można zastąpić tym, co mamy w domu. 

Dowiedz się, jak wykorzystać zwykłą sól, cukier, musztardę, kefir i czosnek w swoim ogrodzie lub na działce.  Istnieje prosty sposób, aby szybko oraz skutecznie pozbyć się pleśni na liściach i owocach i uratować swoje zbiory.

Sprawdzony przepis na roztwór do spryskiwania roślin – wystarczy wymieszać 100 g soli w 1 litrze wody

Taki zabieg, zastosowany np. na krzewy z pomidorami sprawia, że liście osłabiają się i opadają, a cała energia rośliny skierowana jest na dojrzewanie owoców. Dodatkowo na pomidorach tworzy się cienka warstwa soli, która chroni warzywa przed pleśnią.

Inna równie skuteczna mieszanka to roztwór soli Epsom i wody – dodaj 2 łyżki tej soli do 4 litrów wody i wykonuj opryski roślin raz w miesiącu. Zmniejszając ilość soli do 1 łyżki można stosować raz na dwa tygodnie.  Taką mieszanką można spryskiwać także róże używając 1 łyżki soli na 4 litry wody. Taki zabieg przeprowadza się wiosną w momencie pojawienia się pierwszych liści, a później dopiero wtedy, kiedy kwiaty przekwitną.

Roztwór z czosnku to idealny środek na grzyby

Wystarczy, że wymieszasz 50 g posiekanego czosnku w wiadrze wody. Czosnek możesz zastąpić 1 litrem kefiru. Taką mieszanką spryskuj swoje rośliny.  A jeśli w swoim ogrodzie zauważysz ślimaki, to miejsca, gdzie się one gromadzą posmaruj musztardą lub posyp (jeśli masz musztardę w proszku).

Powodzenia!