Babcine sposoby wykorzystania zwykłego octu w praniu odzieży. Instrukcje

Ocet doskonale sprawdza się w kuchni przy przygotowywaniu potraw, czy jako środek czyszczący i dezynfekujący, ale także okazuje się być świetnym pomocnikiem przy praniu.

Wiele artykułów chemicznych przeznaczonych do prania, niestety ale zawierają szkodliwe substancje, które mogą powodować stymulację alergenów, podrażniać skórę, a nawet są skłonne do spowodowania różnych zaburzeń w organizmie. Warto więc sięgnąć po zwykły ocet, który radzi sobie o wiele lepiej niż zwykle chemikalia i nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Ocet do prania – gdzie i w jakiej ilości go dodać?

Wszystko zależy od tego z jakim problemem się borykasz i jaki wynik chcesz uzyskać, dawka octu może wynosić od 100 ml do 200 ml.

Mniejsza dawka zalecana jest, gdy ocet ma zapobiec elektryzowaniu się ubrań albo zastąpić wybielacz. Wystarczy wtedy tylko 100 ml octu, który należy wlać do bębna pralki i możemy cieszyć się z odświeżonego koloru oraz przyjemnego zapachu.

Natomiast większa objętość (200ml) świetnie nada się do usunięcia plam, zabezpieczenia pralki, a także pomoże pozbyć się uciążliwych i nieprzyjemnych zapachów. W takich przypadkach ocet należy wlać do pojemnika na proszek.

Do czego nie stosować octu?

Ocet jest produktem bardzo wrażliwym na kwasy, dlatego gdy planujemy prać wybory wykonane z jedwabiu, skóry, aksamitu czy koronki lepiej z niego zrezygnować. Produkty z tych materiałów, nie będą z nim współpracować, przez nietolerancję kwasu octowego.

Dużo osób, może mieć wątpliwości co do octu, ale nie martw się! Poznaj jego zalety i spróbuj go przetestować.

Zapobiega powstawaniu się kamienia

Ocet ma własności znakomite nie tylko dla naszych ubrać, ale także dla samej pralki. Ochroni urządzenie przed wytwarzaniem się pleśni, kamienia, toksycznych bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu.

Chroni przed zafarbowaniem

Nie musisz się już bać mieszać razem kolorowe i białe ubrania, wystarczy, ze namoczysz je w occie przed praniem. Pomoże Ci to w zapobieganiu plamieniu.

Usunie każde plamy

Ocet doskonale pomoże Ci w walce z plamami. Dodając do niego sodę, możemy być pewni, ze na zawsze się ich pozbędziemy. Dzięki temu, możesz zaoszczędzić, nie martwiąc się kosztami drogich odplamiaczy.

Usuwa nie tylko plamy, ale również nieprzyjemne zapachy

Każdy z nas zmierzył się kiedyś z zapachami używanej czy wilgotnej odzieży, ale koniec z tym! Ocet potrafi usunąć każdy odpychający zapach.

Potrafi przywrócić rzeczy do ich dawanej bieli

Aby pozbyć się zżółkłych rzeczy i szarych ręczników, zastosuj ocet dodając go do pralki. Kwas octowy wzorowo zniszczy cząsteczki nieustępliwych zanieczyszczeń.

Zachowuje kolor

Często wyrzucasz rzeczy z powodu odbarwienia? Ocet świetnie temu zaradzi, dzięki swojemu składowi, który zapobiega blaknięciu tkanek.

Gwarantuje efekt antystatyczny

Twoja odzież nieustannie się elektryzuje? Zapomnij już o tym problemie, dodając octu do prania.

Delikatne pranie

Wiele płynów do płukania nie radzi sobie podczas prania. Odzież, ręczniki oraz pościel, są często szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Ocet natomiast zmiękcza rzeczy, dzięki czemu możemy cieszyć się z miękkiego i przyjemnego w użyciu prania.

Copy