Radzi sobie lepiej niż sklepowe środki, nie szkodzi zdrowiu: Wykorzystaj ocet podczas prania – instrukcja krok po kroku.

Ocet jest substancją, która często kojarzy się tylko z wykorzystaniem w kuchni.

Jednak jest to błędne przekonanie. Ocet może posłużyć także jako niezbędnik w wielu domowych czynnościach. Jeśli chcesz je poznać, to czytaj dalej i dowiedz się jak ocet może ułatwić Ci życie.

Ocet zamiast proszku do prania.

Proszek do prania jest dużo droższy niż ocet, a w dodatku jest dużo bardziej szkodliwy dla środowiska. Jeśli chcesz, by Twoje pranie było bardziej ekologicznej to przestań używać proszku do prania, a zacznij stosować ocet. Taka prosta zmiana może mieć wiele pozytywnych rezultatów.

Ocet dla lepszej barwy.

Ocet stosowany w praniu może przyczynić się do tego, że kolor tkaniny nie zniknie szybko. Jeśli wcześniej Twoje rzeczy szybko odbarwiały się w praniu i musiałaś je wyrzucać to teraz dodaj octu i pożegnaj się z tym problemem.

Ocet jako sposób na miękkie pranie

Ocet może być stosowany jako zamiennik płynu do płukania. Jego działanie jest identyczne jak płynu jednak nie zawiera aż tak dużo chemii oraz jest tańszym rozwiązaniem. Jego stosowanie może być świetnym pomysłem dla pań domu szukających oszczędności.

Antystatyczność dla długowłosych

Jeżeli wcześniej zmagałaś się z popularnym problemem elektryzowania się ubrań, a przez to także włosów to teraz możesz pożegnać się z tym problemem. Antystatyczność octu to fakt, o którym można się przekonać już po pierwszym praniu z użyciem octu.

Wybielacz w cenie

Ocet ma również właściwości wybielające. Jest to ratunek dla pożółkniętych białych bluzek czy koszul, a także pościeli. Wystarczy dodać ocet do prania, a biel znowu zacznie być biała jak śnieg.

Zagrożenie dla plam

Odplamiacze popularnych marek obiecują skuteczność, ale ich ogromnym minusem jest bardzo wysoka cena, która potrafi zrujnować domowy budżet. Ocet jest mniej popularnym sposobem, ale równie skutecznym. Wystarczy użyć octu, a do niego dodać sodę oczyszczoną i domowy odplamiacz już jest gotowy.

Zapachy

Ocet ma intensywny zapach jednak to właśnie ten zapach jest w stanie w trakcie prania usunąć inne nieprzyjemne odory.

Ochrona przed zafarbowaniem

Pranie różnych kolorów przestanie być zagrożeniem, jeśli rzeczy przed praniem namoczy się w occie.

Ochrona przed kamieniem

Ocet jest pożyteczny nawet dla samej pralki. Ma on bowiem właściwości, które zapobiegają tworzeniu się kamienia lub nawet usuwają go. Ocet niszczy również kolonie bakterii oraz leśni, które mogą  żyć w pralce.

Ile octu użyć podczas jednego prania?

Ilość octu zależy od masy prania. Zazwyczaj dodaje się go nie więcej niż 200ml i nie mniej niż 100ml.  Mniejsza ilość może być używana jeśli ocet ma być wybielaczem lub ma wykazać działanie antystatyczne. 200 ml octu usunie nieprzyjemne zapachy oraz usunie plamy z ubrań. Ocet można dodawać bezpośrednio do bębna pralki, ale też do pojemnika na proszek.

Copy
error: Treść zabezpieczona !!