Liść laurowy – nieznane właściwości. Koniecznie przeczytaj.

Liść laurowy- powszechnie  znany od wzbogacania smaku potraw, ale czy znasz też jego lecznicze właściwości?

To oliwkowe zioło, które najczęściej dodajemy do zup, warzyw czy mięs, kryje w sobie dużo więcej zalet, niż sam aromat.

Wawrzyn szlachetny- bo tak nazywa się ta roślina – pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jego liście są pełne drogocennych witamin i minerałów. O tym już wielokrotnie pisała medycyna ajurwedyjska oraz potwierdzają liczne badania naukowców. Wystarczy, że podpalisz suszony liść, a uwolni się z niego leczniczy głęboki aromat.

Wszystko to za sprawą zawartego w wawrzynie geraniolowi, który jako antybiotyk, zwalczy wirusy i bakterie w pomieszczeniu. Nie czekaj, zapal go w pokoju w żaroodpornym naczyniu, a najlepiej kilka listków, zrelaksuj się i wdychaj oczyszczającą woń wawrzynu.

Rozprasza niepokój i zmęczenie

Cenne połączenie substancji chemicznych i olejków eterycznych zawartych w liściu laurowym uspokaja i odpręża, nie powoduje jednak uczucia senności. Aromat liści relaksuje i nastraja nas pozytywną energią, niwelując zmęczenie.

Wspomaga układ oddechowy 

Wydzielająca się z tlącego się listka laurowego woń oczyszcza także twoje płuca i oskrzela z zalegających śluzów. Metoda ta używana jest również w łagodzeniu objawów astmy i alergii.

Uśmierza ból 

Oddychanie aromatem żarzącego się wawrzynu łagodzi bóle migrenowe, bóle mięśni i stawów. Wszystko to dzięki zawartym w liściach olejkach eterycznych, które mają zbawienny wpływ na  psychikę. Odprężają cały organizm.

Na problemy z trawieniem 

Na cóż jeszcze pomaga to cenne starożytne zioło? Jest to doskonałe remedium na wiele dolegliwości. Wspiera trawienie oraz prawidłową pracę wątroby. Nie bez przyczyny tak często dodaje się go do potraw. Ponadto, żucie w ustach świeżych liści laurowych pobudza produkcję enzymów trawiennych.

Na cukrzycę

Przyjmowanie naparu, wywaru lub zmielonych liści laurowych ( zwanych też bobkowymi) korzystnie wpływa na obniżenie stężenia cukru we krwi u chorych na cukrzycę typu 2. Oprócz tego redukuje u nich poziom tzw. złego cholesterolu i trójglicerydów.

Działanie przeciwzapalne 

Z opublikowanego w 2003 r badania wynika, iż olejek eteryczny z liści bobkowych ma ( podobnie jak morfina) działanie przeciwzapalne i uspokajające.

Dla zdrowego serca 

Zawarty w liściach laurowych kwas kawowy wzmacnia naczynia włosowate w sercu i poprawia krążenie.

Na infekcję dróg moczowych 

Działanie liści bobkowych może cię miło zaskoczyć. Otóż pomagają leczyć także infekcje dróg moczowych. Wystarczy zmieszać suche liście laurowe z mlekiem i pić przez cały dzień. Nie zwlekaj, zapal już dziś listek laurowy i ciesz się jego leczniczym i relaksującym działaniem.

Ciekawostka

Już w czasach starożytnych Grecy i Rzymianie tworzyli z niego wieńce, które zdobiły głowy poetów, władców i zwycięzców igrzysk olimpijskich. Liść laurowy uznawano za talizman przynoszący szczęście. Chronił on ludzi przez dziesiątki lat.

Do dziś wierzy się, że liście laurowe noszone przy sobie przynoszą szczęście, miłość i zdrowie.

error: Treść zabezpieczona !!