Najsilniejszy likwidator kleszczy za parę groszy, który zrobisz całkowicie w swoim domu.

Cieplejsze dni sprzyjają temu, aby udać się na łono natury, posiedzieć na łące, w lesie. Wiadomo jednak, że bytują tam jedni z najbardziej groźnych mieszkańców tych miejsc, czyli kleszcze. Co warto wiedzieć?

Z pewnością należy unikać wysokich traw oraz krzewów, bo to tam właśnie bytuje najwięcej szkodników. Podstawową profilaktykom jest również dobry ubiór – spodnie z długimi nogawkami, buty do kostek, górna garderoba z długimi rękawami, najlepiej zasłaniająca szyję.

Bardzo mało ciała jest wówczas odkryte, z kleszcze żerują zazwyczaj na te odkryte miejsca. Po powrocie do domu z miejsc bardziej zalesionych i trawiastych należy również dokładnie obejrzeć swoje ciało, szczególnie włosy i miejsca, gdzie jest najcieplej.

Poznaj niesamowitą sztuczkę, która ochroni Cię przed kleszczami!

Do wykonania „broni na kleszcze” potrzebne Ci będą: rolka do ubrań oraz olejek eteryczny.

Na dłonie należy wlać małą ilość olejku, kleszcze mają bowiem bardzo dobrze rozwiniętą percepcję węchową. Zapach określonych olejków jest dla nich nieprzyjemny, a wręcz toksyczny, dlatego będą unikać go jak ognia. Na powierzchni rolki rozprowadź niewielką ilość olejku.

Mała ilość nie spowoduje tłustych plam na ubraniach, a zupełnie wystarczy, aby ochronić skórę przed szkodnikami. Przed samym wyjściem z domu przejedź namoczoną olejkiem rolką po ubraniach, zwłaszcza w dolnej części spodni, dolnej części rękawów bluzki oraz w okolicach dekoltu.

Kilka kropel olejku możesz również wkropić we włosy tak, aby nie sprawić, żeby sprawiały wrażenie tłustych, ale aby również skórę głowy ochronić przed wizytą niechcianych gości. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest wybór olejku, ponieważ nie każdy zapach ochroni Cię przed kleszczami.

Olejek cytrynowy – jest uważany za bardzo skuteczny, jeśli chodzi o ochronę skóry przed kleszczami, pchłami oraz wszami.

Olejek eteryczny z eukaliptusa – najlepiej działać on będzie w połączeniu z dodatkiem trawy cytrynowej, ponieważ wówczas najskuteczniej działać będzie przeciwko owadom, komarom, muchom.

Olejek miętowy – jest on toksyczny dla prawie wszystkich owadów, czyli również kleszczy.

Olejek eteryczny lawendowy – zapach lawendy jest piękny, przyciąga on ludzi i koi, a dla kleszczy, much oraz komarów jest on wręcz nie do zniesienia! Dzięki temu olejkowi odstraszysz szkodniki, a przy tym będziesz świetnie pachnieć.

Trawa cytrynowa

Ma ona niesamowicie silny cytrusowy zapach i jest ona naturalnym repelentem przeciwko kleszczom i pchłom. Odstraszy ona także muchy i komary, dlatego nie będziesz musiał odganiać brzęczących owadów, a ukąszenia komara nie będą swędzieć, ponieważ ich nie będzie!

Zamiast rolki do ubrań możesz również użyć tej metody: kilka kropel olejku wymieszaj z wodą, wlej do butelki z rozpylaczem i używaj go jako sprayu.

Lista innych zapachów, które skutecznie odstraszają kleszcze:

  • majeranek,
  • rozmaryn,
  • bazylia,
  • geranium
  • cytryna,
  • goździk.

Przygotowanie repelentu w sprawy

Składniki: 2 łyżeczki olejku, 1 szklanka wody, 2 łyżeczki spirytusu salicylowego. Przygotowanie: Wszystkie składniki wymieszaj w butelce z rozpylaczem.

Copy