Najlepsze ćwiczenie które polecił mi fizjoterapeuta: Co robić, gdy boli kręgosłup szyjny – Zapomniałam czym jest ból

Odcinek szyjny kręgosłupa jest często obciążany podczas codziennych obowiązków. Ciągłe pochylanie się, prostowanie czy nawet praca przy komputerze bardzo obciąża ten odcinek kręgosłupa, przez co często odczuwany jest ból.

Czasem nie mija on nawet po zastosowaniu masażu czy leków. Przy takich bólach należy szybko reagować, ponieważ może on się zmienić w ból przewlekły, a sztywność mięśni może uniemożliwiać podstawowe ruchy głową.

Przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Jednym z powodów, dla którego kręgosłup zaczyna boleć, jest brak odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Dobranie właściwych ćwiczeń może być źródłem do poczucia ulgi, szczególnie że zwykle nie są one skomplikowane. Zwykle dobór prostych ćwiczeń, które wykonywane są regularnie, pomaga zwalczyć ból.

Często jest to również efekt błędnej postawy ciała, zarówno przy ćwiczeniach, jak i codziennych funkcjonowaniu, na co również pomagają ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i kręgosłupa. Gdy ból nie mija, warto skorzystać z pomocy lekarza lub fizjoterapeuty.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa

Ćwiczenia służą przede wszystkim rozluźnieniu mięśni odcinka szyjnego, a także ich odpowiednie rozciągnięcie, dzięki czemu napięcie mięśniowe znika, a ból zostaje złagodzony. Najważniejszą zasadą ćwiczeń jest zachowanie odpowiedniej początkowej postawy ciała.

Należy swobodnie stanąć lub usiąść, po czym spróbować odsunąć swoją głowę jak najdalej od ramion, wyciągając szyję tak bardzo, jak to możliwe. Trzeba również podnieść głowę i opuścić ramiona, które powinny być rozluźnione.

Następnym krokiem jest przechylanie głowy w lewo i w prawo, patrząc cały czas prosto i skupiając się na rozciągnięciu mięśni szyi, starając się, by podbródek znajdował się cały czas w jednym miejscu. Łagodne przekręcanie głowy tak, by patrzeć na lewo lub na prawo, również może wspomóc proces rozluźniania mięśni.

Następnym ćwiczeniem jest przechylanie głowy z jednoczesnym oparciem ręki o skroń leżącą na rozciąganej stronie. Wspomaga to proces rozciągania, należy jednak robić to delikatnie, by nie doszło do uszkodzeń mięśni.

error: Treść zabezpieczona !!