Ciocia zawsze wkładała do butelki garść goździków i kawałek cynamonu: Nigdy nie spodziewałam się, że kiedyś mi się to przyda.

Goździki i cynamon to prawdopodobnie pierwsze przyprawy, które przychodzą na myśl przygotowując grzane wino.

Należy jednak wiedzieć, że mogą ogromnie pomóc nawet latem, jak i  przez cały rok. Goździki i cynamon nie tylko pomogą Ci odstraszyć nieznośne owady nawet bez chemicznych środków odstraszających, ale także przyniosą korzyści Twojemu zdrowiu i lód. Po prostu połącz je według tego przepisu.

Nalewka lecznicza

Czy wiesz, że goździki i cynamon mogą razem robić niesamowite rzeczy? Najlepszym sposobem wykorzystania ich potencjału leczniczego jest zwykła nalewka. Jego zastosowanie jest naprawdę wszechstronne.

Jakie są efekty?

Możesz użyć kombinacji goździków i cynamonu w nalewce leczniczej zarówno do celów zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

  • Stosowane na zewnątrz i wewnątrz działają przeciwko komarom, muchom i kleszczom
  • Działają uspokajająco na układ nerwowy
  • Właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze
  • Pobudzają pamięć i funkcje poznawcze
  • Pomogą przy osłabieniu, niepokoju i obniżonym nastroju
  • Wspierają obronę
  • Silne działanie antyseptyczne
  • Usuwają ból
  • Wspomaganie dezynfekcji i gojenia ran

Jak zrobić nalewkę?

Do nalewki leczniczej potrzeba 15 goździków, 2 kawałki całego cynamonu i 100 ml czystego alkoholu lub alpa (tylko alpa, jeśli nalewka będzie używana tylko do celów zewnętrznych) oraz dobrze zamykany pojemnik. Do przygotowanej butelki wlej odpowiednią ilość przypraw i zalej alkoholem.

Zamknij szczelnie i pozostaw do zaparzenia w temperaturze pokojowej przez co najmniej dwa tygodnie. W tym czasie uwalniane są wszystkie niezbędne substancje lecznicze. Ta nalewka ma działanie przeciwzapalne i znacznie wspomaga gojenie. Nakładaj go na stan zapalny dziąseł, bolące zęby lub rany zewnętrzne. Możesz również wdychać nalewkę, tylko kilka kropli w wodzie. Pomoże to twoim drogach oddechowych.

Najsilniejszy lek na zranioną lub podrażnioną skórę

Jednak wywar można również przygotować z goździków do leczenia skóry. Włóż 10 goździków do małego garnka i zalej 3 dcl wrzącej wody. Pozostaw do zaparzenia na pół godziny i usuń przyprawy łyżką.

Namocz sterylną gazę w wywaru i ostrożnie nałóż ją na zranione miejsca. Zawsze zostawiaj to włączone. Za pomocą tamponu kosmetycznego w podobny sposób można leczyć skórę problematyczną ze skłonnością do trądziku. Taki wywar nadaje się również do walki ze zmarszczkami.

WSKAZÓWKA: Jeśli nie masz czasu na przygotowanie nalewki i potrzebujesz szybko pozbyć się bólu, przeżuj jeden ząbek. Alternatywnie możesz go zmiażdżyć i nałożyć na bolące miejsce. Goździki świetnie łagodzą ból zęba.

Copy