Jak zrobić idealną fasolę i śmietanę. Rosół doda mocy sosowi, a dzięki jednej sztuczce strączki pozostaną pięknie zielone i chrupiące

Fasolka szparagowa w śmietanie to świetne danie dla dzieci i dorosłych, którym można się delektować nawet poza sezonem.

Świeże ziarna można znaleźć w supermarketach przez większą część roku, mrożone zastąpią je w pozostałym okresie bez znacznej utraty smaku i witamin.

Zapomniany klasyk

Fasola w śmietanie pod koniec ubiegłego wieku była nieodłącznym elementem repertuaru stołówek szkolnych. W najlepszym wydaniu, czyli delikatnej i chrupiącej fasolce z aksamitnie gładkim kremowym sosem, są prawdziwym rarytasem. Najczęściej podaje się je z jajkiem na twardo i gotowanymi ziemniakami , które dobrze komponują się również z sosem. Podpowiemy Ci, jak sprawić, by szare, lepkie strąki nie unosiły się w zsiadłym sosie, a Ty nie będziesz musiał zmagać się z twardymi włóknami między zębami.

Świeża fasola wymaga usunięcia błonnika

Czasami strąki zielonej fasoli sprzedawane są już pozbawione włókien i z usuniętymi końcami, jeśli tak nie jest lub jeśli mamy szczęście, że mamy domową uprawę fasoli, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację przed gotowaniem. Strąk fasoli ma na całej długości w stawie po obu stronach włókna, które są denerwujące podczas gryzienia i mogą być bardzo sztywne. Włókna te można jednak łatwo oderwać.

Najprostszym sposobem na pozbycie się fasoli z tej części jest odcięcie obu końców strąka , które również nie należą do pokarmu, a następnie usunięcie wspomnianych włókien za jednym razem . W przypadku fasoli mrożonej czynność ta jest pomijana, ponieważ jest ona już fabrycznie przygotowana do natychmiastowego użycia.

Ziarna muszą pozostać pięknie zielone

Świeże strąki fasoli nie korzystają z przedłużonego gotowania lub chłodzenia, po czym pozostają zbyt miękkie i szarzeją. Dlatego konieczne jest osobne przygotowanie sosu śmietanowego i podgrzanie w nim fasoli dopiero na końcu.

Oczyszczone ziarna wkładamy do wrzącej, osolonej wody na zaledwie 5 minut (w przypadku silniejszych strąków 6-7 minut), a następnie natychmiast schładzamy jak najzimniejszą wodą , najlepiej odsączamy i umieszczamy w misce z wodą i lodem. To natychmiast zatrzymuje niepożądane działanie ciepła i zachowuje ich piękny zielony kolor i kruchość. Ziarna muszą być gotowe na tzw. kęs, bo trochę czasu spędzą we wrzącym sosie, gdzie osiągną idealną konsystencję.

Wywar i odpowiednia śmietana dodadzą mocy sosowi

Bulion nie jest potrzebny do łagodniejszego sosu śmietanowego, ale jeśli chcesz uzyskać pełny, mocny smak, użyj trochę bulionu z kurczaka lub wołowiny . W tym samym czasie posoli sos razem z fasolą, która również była gotowana w słonej wodzie i nie będzie potrzeby dodawania dodatkowej soli do przyprawiania.

Użyj śmietanki do ubijania (minimum 30%), aby dopracować fasolkę po bretońsku do perfekcji. Dzięki temu sos będzie gęsty i kremowy . W przypadku śmietany do gotowania sos należy lekko zagęścić bulionem, pozbawiając się w ten sposób czasu potrzebnego na gotowanie i doskonałych doznań. Przed gotowaniem pozostaw śmietanę w temperaturze pokojowej na około godzinę, aby nie ścięła się po dodaniu do gorącego bulionu.

Przepis na idealną fasolkę po bretońsku

Na 4 porcje potrzebne będzie 500 g świeżej zielonej fasolki , 500 ml bulionu z kurczaka lub wołowiny, 250 ml śmietany do ubijania (temperatura pokojowa), 1 łyżka oleju, 1 ząbek czosnku, 1 łyżka cukru pudru, sól i pieprz. Do smaku można dodać odrobinę octu lub świeżego koperku. Na każdą porcję odlicz 1 jajko na twardo lub na twardo i około 100-150 g gotowanych ziemniaków.

Jak to zrobić?

Odetnij oba końce umytej fasoli i oderwij twarde włókna boczne. W razie potrzeby pokrój strąki na mniejsze kawałki. Umieścić je we wrzącej, osolonej wodzie, gotować przez około 5 minut (6-7 minut w przypadku grubszych strąków), a następnie natychmiast schłodzić pod bieżącą zimną wodą lub włożyć do miski z wodą i lodem.

Drobno posiekany czosnek krótko podsmażamy na oleju, zalewamy gorącym bulionem, śmietaną i dusimy aż zgęstnieje . W razie potrzeby doprawić solą, cukrem, pieprzem lub octem. Na koniec dodać fasolę i koperek do smaku. Pozwól fasolce rozgrzać się w sosie przez maksymalnie 2 minuty.

error: Treść zabezpieczona !!