Drzewko laurowe parapecie. Jak je wyhodować – szczegółowa instrukcja krok po kroku

Liść laurowy jest dodatkiem wykorzystywanym do gotowania wielu potraw i powinien znaleźć się w kuchni każdej gospodyni. Jednak nie każdy wie, że zamiast kupować suszone liście laurowe w dziale z przyprawami, można samemu wyhodować swoje drzewko laurowe w domu, na własnym parapecie! Przekonaj się, jak to zrobić.

JAK WYHODOWAĆ DRZEWKO LAUROWE W DOMU?

Nasiona – odpowiednie przygotowanie

Pierwszy etap, zanim w ogóle zasadzimy nasiona w glebie, to tak zwana wertykulacja nasion, czyli częściowe naruszenie integralności ich skorupy. W tym celu wystarczy potrzeć ziarenko papierem ściernym albo lekko podrapać nożem.

Kolejnym etapem jest namaczanie nasion w ciepłej wodzie przez parę dni.

Potem, gdy nasiona już spęcznieją, powinieneś umieścić je w naczyniu z wilgotnym, kalcynowanym piaskiem, na głębokość 1 cm. Przykryj je folią, a potem umieść w jasnym i ciepłym miejscu, gdzie wykiełkują.

Podlewaj piasek z nasionami raz na jakiś czas. Zdejmij folię, gdy tylko pojawią się pierwsze kiełki. Roślinę możesz przesadzić do doniczki w momencie, gdy na roślinie pojawią się pierwsze trzy czy cztery liście.

Rozmnażanie poprzez sadzonki

Proces wyhodowania liści laurowych z sadzonek jest bardzo prosty. Z krzaka wytnij zieloną gałązkę, która będzie miała ok. 25 centymetrów długości.

Następnie dokonaj podziału na sadzonki z 2-3 liśćmi, wybierając dolne liście. Przetnij koniec gałązki ukośnie, a potem potraktuj gałązkę specjalnym stymulatorem wzrostu korzeni.

Posadź łodygę w butelce albo szklance, którą wypełnisz wilgotnym piaskiem. Łodygę podlej i nakryj tak, aby zapewnić dużą wilgotność.

Podlewanie powinno odbywać się 2-3 razy na tydzień. Ukorzenienie może mieć miejsce w ciągu 3-4 miesięcy. Gdy nastąpi, to możesz przesadzić roślinę do doniczki.

Sadzonki – przesadzanie

Doniczkę napełnij warstwą drenażową, a potem następującymi elementami i w następujących proporcjach: częścią mchu torfowego, perlitu oraz dwóch części kompostu. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz także kupić gotowe podłoże przeznaczone do sukulentów. Im większą wybierzesz doniczkę, tym wyższy wyrośnie Twój krzak.

Rozprowadź delikatnie młode pędy systemu korzeniowego po całej glebie, a potem nasyp ziemi. Po przesadzeniu powinieneś umieścić donicę w takim miejscu, w którym będzie panował półcień lub oświetlenie będzie rozproszone. Nie wystawiaj na działanie promieni słonecznych.

Pielęgnowanie i zbiór

Drzewko laurowe bardzo lubi się z wilgotnym powietrzem, więc powinieneś regularnie spryskiwać je wodą. Możesz także umieścić pojemnik z wodą w pobliżu doniczki.