Wzmocnij mięśnie i popraw ich mobilność, wykonuj je minimum raz w tygodniu: Ćwiczenia dla kobiet po 40-stce kobiet.

Ciało kobiety z każdym kolejnym rokiem ulega wielu zmianom. Działanie czasu jest nieuniknione. Zwłaszcza kobiety zauważają, że ich ciało po czterdziestce nie wygląda tak samo jak 20 lat wcześniej.

Bywa to bardzo frustrujące. Zmianie ulega nie tylko wygląd zewnętrzny. Zmienia się stan mięśni, masy kostnej, a także naczyń krwionośnych. Właśnie dlatego z wiekiem istnieje większe ryzyko wystąpienia żylaków. Ponadto, wszystkie te zmiany hormonalne mogą powodować przyrost masy ciała, a następnie ogromne trudności ze zrzuceniem niechcianych kilogramów.

Warto więc zapobiegać takim zmianom i przynajmniej raz w tygodniu wykonywać jakieś ćwiczenia, które pomogą zachować sprawność fizyczną i przy okazji pozwolą spalić trochę kalorii. Głównym celem ćwiczeń będzie jednak utrzymanie zdrowia i sprawności fizycznej, które są ważne na samopoczucia.

Należy pamiętać, że bieganie po 40 roku życia nie jest dobrym sposobem na odchudzanie i poprawę zdrowia. W wyniku zachodzących w organizmie zmian hormonalnych, zmienia się siła stawów. Może to być przyczyną poważnych problemów u dojrzałych kobiet. Dotyczy to oczywiście osób początkujących.

Jeżeli biegasz regularnie lub biegałaś i zrobiłaś sobie tylko krótką przerwę, to Twoje stawy i mięśnie zapewne są przygotowane do takiego typu wysiłku i nie będzie to stanowiło dla nich żadnego problemu. Oczywiście zawsze warto obserwować reakcję swojego organizmu i odpowiednio reagować. Zawsze można skonsultować się z lekarzem.

Aby przygotowany zestaw ćwiczeń przyniósł efekty, należy przede wszystkim zachować regularność. Dla poprawy mobilności i wzmocnienia mięśni wystarczy, ze będziesz ćwiczyć raz w tygodniu. Dla osiągnięcia szybkich i zdecydowanie widocznych efektów, można ćwiczyć codziennie.

Ćwiczenie na kręgosłup, plecy oraz mięśnie brzucha

Połóż się na brzuchu i zegnij ręce w łokciach. Oprzyj dłonie na ziemi. Zrób to tak, żeby głowa była lekko uniesiona. Z takiej pozycji spróbuj się bardzo pomału wyprostować. Gdy już wyprostujesz się maksymalnie, utrzymaj taką pozycję przez 2-5 sekund i połóż się ponownie. Powtórz ćwiczenie 30 razy.

Ćwiczenie na brzuch, pośladki i uda

Kolana i dłonie połóż na ziemi. Na zmianę unoś raz jedną, raz drugą nogę. Wytrzymuj 3-5 sekund za każdym razem, gdy masz nogę w górze. Powtórz 30 razy łącznie.

Ćwiczenie na kręgosłup i brzuch

Połóż się na plecach, a ramiona ułóż wzdłuż ciała. Powoli unieś jedną nogę, a następnie dołącz do niej drugą. Wytrzymaj 10 sekund. Ułóż jedną na ziemi, a następnie drugą. Powtórz 30 razy.

Ćwiczenie na kolana

opcja 1 – połóż się na plecach i przyciągnij kolana jak najbliżej klatki piersiowej

opcja 2 – w pozycji stojącej unoś na zmianę i przyciągaj raz jedno, a raz drugie kolano. Utrzymaj proste plecy.

opcja 3 – na siedząco (na przykład na krześle) unoś nogę w kierunku klatki piersiowej

Naprzemienne podnoszenie ręki i nogi

Proste, ale bardzo skuteczne ćwiczenie. Ustaw się w pozycji na kolanach i podeprzyj tułów na dłoniach. Na zmianę podnoś prawą rękę i lewą nogę, a następnie odwrotnie. Za każdym razem pozostań chwilę w pozycji.

Copy
error: Treść zabezpieczona !!