Obecność tych objawów może świadczyć o raku piersi. Nie powinnaś ich bagatelizować

Choroby przewlekłe to uciążliwe schorzenia, które atakują zarówno kobiety, jak i mężczyzn niemalże w każdym wieku. Jednym z mocno rozwijających się i postępujący zaburzeń dotyczących płci żeńskiej jest rak piersi.

Ta niebezpieczna choroba dotyka statystycznie jedną na osiem pań. Jak uchronić się przed rozwojem nowotworu? Które, niepokojące objawy powinny zwrócić szczególną uwagę kobiet? Oto kilka rad dotyczących badania piersi i wczesnego wykrywania schorzenia.  

Rak piersi – groźny i niebezpieczny nowotwór 

Lekarze i specjaliści medyczni z roku na rok odnotowują coraz więcej nowych przypadków wykrycia nowotworu piersi, jak również coraz bardziej „brutalne jego zachowanie”. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż największą grupą ryzyka są panie w przedziale wiekowym  50-69 lat.

Jednakże problemu nie powinny lekceważyć osoby młodsze i starsze. Warto pamiętać, że podstawą skutecznego leczenia jest wczesna diagnoza.

Jak zatem wykryć owe zaburzenie? Które z objawów powinny wzbudzić czujność pań?

Najważniejsze objawy rozwijającej się choroby

Wczesne wykrycie nowotworu pozwoli podjąć szybkie i skuteczne działania. Początkowe stadium możliwe jest do pokonania bez męczących i uciążliwych skutków ubocznych.

Jednak by terapia taka była możliwa warto stale przeprowadzać badania piersi, jak również zwracać szczególna uwagę na powstające i widoczne symptomy. Wśród najbardziej pomocnych objawów w diagnozie należy wymienić:

powiększone gruczoły – powiększone gruczoły piersiowe, jak również nabrzmiałe węzły i inne struktury pod pachami mogą oznaczać zarówno infekcję, jak i rozwijający się nowotwór. W przypadku rozpoznania nienaturalnie powiększonych dołów pachowych warto zwrócić się do lekarza w celu konsultacji.

nabrzmiała pierś – obrzmienie jednej z piersi może oznaczać rozwijająca się w organizmie chorobą. Różnice pomiędzy jedną a drugą piersią można łatwo wychwycić „na pierwszy rzut oka”.

zagłębienie skórne – wklęsła skóra w w okolicy biustu może być jedną z pierwszych oznak choroby. Stanowi temu najczęściej towarzyszy podrażnienie i nieprzyjemne wrażenie pieczenia.

zmiana koloru i struktury skóry w okolicach sutków – nowotwór wywołuje najczęściej zmiany w produkcji pigmentu. Warto więc kontrolować kolor brodawek i sutków, których wyblaknięcie może oznaczać rozwój zaburzenia i obecności groźnych komórek nowotworowych w ciele.

wyciek z brodawki – ważnym objawem jest wydostająca się wydzielina z brodawki sutkowej. Płyn wydzielający się z komórek może przyjmować charakter ropnego upławu lub krwi. Jest to bardzo negatywny symptom, który u kobiet nie będących w ciąży jest oznaką choroby.

nieprawidłowości w budowie brodawki – objawem raka piersi może być również zmiana kształtu, owalu sutka lub wklęśnięcie go do środka gruczołu. Obecność tego rodzaju przypadłości warto skonsultować z lekarzem. Nie zawsze oznacza ono rozwój nowotworu, lecz może być jednym z jego symptomów.

podrażnienie i zaczerwienienia – nieprzyjemne zmiany skórne, przebarwienie lub powstanie pomarańczowej skóry może być jednym z objawów rozwoju choroby.

Rozpoznanie jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy skonsultować z lekarzem specjalistą. Symptomy te mogą oznaczać rozwój nowotworu, a także innych chorób w postaci torbieli czy stanów zapalnych. Warto również pamiętać i regularne badania znacznie obniżają ryzyko rozwoju tej groźnej choroby.

error: Treść zabezpieczona !!