Dziękuję dziadkowi za tą genialną wskazówkę. Od teraz proszek do pieczenia w moim domu jest uważany za skarb.

Proszek do pieczenia kosztuje zaledwie parę złotych, ale mój dziadek nauczył mnie, że jeśli wiem, jak go użyć w nietypowy sposób będzie warty dużo więcej. I zgadzam się, z nim, zawsze mam  w domu sporo dodatkowych jego paczek. Wiem, że to cudowny składnik i używam go nie tylko w domu ale i w ogrodzie.

Wykorzystanie proszku do pieczenia

Jeśli masz problem z mrówkami w ogrodzenie lub w swoim mieszkaniu, rozsyp proszek do pieczenia przed drzwiami, na kwietnik lub bezpośrednio na mrowisku. Za kilka godzin masz problem z głowy. Jeśli dodasz do niego bazylię, cynamon lub majeranek, pozbędziesz się ich raz na zawsze.

Wszyscy mi mówią, że mam nową łazienkę!

Tak wyczyściłam kafelki w łazience, że wygląda jak nowa. Namoczyłam pędzel ze średnio twardym włosiem i zamoczyłam go w proszku do pieczenia, przetarłam pędzlem kafelki i fugi. Odczekałam kilkanaście minut. Następnie spłukałam wodą, w której rozpuściłam torebkę z kwaskiem cytrynowym.

Ponownie przetarłam powierzchnię. To wszystko, kafelki wyglądają  jak nowe. Proszek do pieczenia używam też do odkamieniania toalety – wsypuję go, zostawiam na noc a potem po prostu spłukuję i gotowe!

Co jeszcze może zrobić proszek do pieczenia?

– Proszek do pieczenia doskonale nadaje się również do czyszczenia tłustych plam, ponieważ dobrze rozpuszcza tłuszcz. Usuniesz świeży tłuszcz np. posypując proszkiem do pieczenia wybraną powierzchnię, pozostaw na 15 minut. Następnie dokładnie umyj.

– Dywan i meble tapicerowane również wyczyścisz proszkiem. Wysyp grubsza warstwę specyfiku na wybraną  powierzchnię i pozostaw na 20 minut. Następnie wszystko dokładnie odkurz.

Do dozownika proszku wsyp proszek do prania i zmiękczacz do tkanin, wsyp również paczkę proszku do pieczenia bezpośrednio do bębna Rezultat zobaczysz i poczujesz zaraz po wyjęciu prania z bębna. Proszek do pieczenia doskonale usuwa nieświeży zapach z włókien tekstylnych, rozjaśnia i odświeża pranie.

Aby wyczyścić pralkę, wsyp pół paczki proszku do pieczenia i 300 ml octu do pustej pralki. Ustaw  program na temperaturę 90 stopni. Na koniec włącz 1-2 płukania. Pralka będzie pięknie wyczyszczona i bez nieprzyjemnych zapachów np. pleśni! Możesz wyczyścić przypalone palniki czy ruszt w piekarniku za pomocą mieszaniny proszku do pieczenia i wody.

Naczynia emaliowane będą jak nowe, gdy zwilżysz je i posypiesz proszkiem do pieczenia i zostawisz na noc. Rano po prostu umyj naczynia wodą i szmatką. Jeśli masz zakamieniony czajnik wsyp do niego 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, pół szklanki octu i zalej do połowy czajnik wodą.

Włącz, zagotuj i odstaw na godzinę. Następnie wylej, dokładnie opłucz i jeszcze raz zagotuj czystą wodę. Aby wyczyścić brudny piekarnik, rozpuść kilka łyżeczek proszku do pieczenia w misce z wodą, aby powstała pasta. Nałóż gąbką na powierzchnię piekarnika i odstaw na co najmniej 12 godzin.

Następnego dnia zmyj pastę wilgotną szmatką. Jeśli w piekarniku nadal pozostają stare spalone resztki, spryskaj je octem, który wlejesz wcześniej do butelki z rozpylaczem.

Biżuterię srebrną wyczyścisz również dzięki proszkowi. Wystarczy, że położysz folię aluminiową na dnie rondelka, wlejesz wodę do połowy i dodasz 1 opakowanie proszku do pieczenia. Włóż biżuterię i krótko gotuj. Następnie zdejmij rondelek z kuchenki i pozostaw w tej mieszaninie, aż ciecz ostygnie.

Wyczyścisz plastikową butelkę lub termos dziecka, wlewając do niego 1-2 torebki proszku do pieczenia i zalewając go gorącą wodą. Pozostaw na 30 minut, a następnie dobrze wstrząśnij i umyj ciepłą wodą.

ten sam sposób pozbędziesz się osadów w kubkach (zwłaszcza tych z czarnej herbaty i kawy) .