Dla pięknych kwiatów potrzebujesz wody i jednego składnika – Będziesz zaskoczony – Instrukcja.

Skrzydłokwiat, czyli …?

Skrzydłokwiat to bardzo ładna roślina doniczkowa o ciemnozielonych, długich liściach. Ich prawdziwą ozdobą są jednak białe kwiaty. Naturalnie występuje w strefie tropikalnej wymaga więc obfitego podlewania. Roślina ta posiada ogromne właściwości oczyszczania powietrza i korzystnie wpływa na nasze zdrowie a jej pielęgnacja wcale nie jest trudna.

Istnieją legendy, według których skrzydłokwiat posiada wiele nadprzyrodzonych właściwości. Zalicza się do nich na przykład to, że:

 • wpływa pozytywnie na energię w konkretnym domu, poprawia samopoczucie i przynosi szczęście,
 • jeśli w domu, gdzie znajduje się skrzydłokwiat często zdarzają się kłótnie i nieporozumienia, roślina przestaje kwitnąć, a z czasem nawet usycha,
 • pozytywnie wpływa na kobiety, które pragną urodzić dziecko,
 • samotna kobieta, która ją uprawia wkrótce znajdzie szczęście u boku mężczyzny.

Naturalne warunki życia rośliny

Ojczyzną skrzydłokwiatu jest Ameryka Południowa. W naturalnym środowisku roślina ta ma więc zapewnione wysokie temperatury, ale jednocześnie nie jest wystawiona na promienie słoneczne, ponieważ rozwija się w cieniu. Co więcej – bezpośrednie padanie promieni słonecznych na liście może powodować ich poparzenie.

W takim razie odpowiednie warunki dla skrzydłokwiatu to ciepło, ale niewielkie nasłonecznienie. W naszych warunkach klimatycznych i pogodowych oznacza to, że w najbardziej gorących dniach lepiej będzie przestawić roślinę w zacienione miejsce. Najbardziej odpowiednie są dla nich okna wychodzące na wschód.

W naturalnym środowisku skrzydłokwiat rośnie na glebach wilgotnych, ale jednocześnie nie podmokłych. Liście ma skroplone rosą, więc dobrze jest zraszać je wodą. Nawozy najlepiej jest stosować wiosną i latem, natomiast jesienią i zimą należy pozwolić roślinie odpocząć.

Co zrobić, jeśli skrzydłokwiat nie rośnie i nie kwitnie?

Pomimo naszych najlepszych starań roślina nie kwitnie, więdnie, liście zaczynają wysychać? Musimy temu jak najszybciej zaradzić! Żeby to zrobić, należy odnaleźć przyczynę problemów. Mogą to być:

 • nieodpowiednie nasłonecznienie – jeśli roślinie zabraknie światła jej liście stracą intensywny, zielony kolor, łodygi powyginają się. Jeśli światła będzie zbyt dużo – liście będą poparzone,
 • nadmiar wody – jeśli będziemy zbyt obficie podlewać naszą roślinę, jej korzenie zaczną gnić, a liście staną się czarne,
 • zbyt mała ilość wody – spowoduje, że liście zwiędną i stracą swoją elastyczność,
 • szkodniki – mogą powodować pojawienie się żółtych plam na liściach, a na ich spodzie pojawia się drobna pajęczynka. To znak, że roślinę zaatakował szkodnik o nazwie przędzior Należy wtedy zwiększyć wilgotność powietrza a jeśli to nie pomoże użyć właściwego preparatu,
 • zbyt suche powietrze – powoduje, że liście żółkną i wysychają, roślina potrzebuje więcej wilgoci. Należy zrosić liście wodą, by zapewnić odpowiednią wilgotność, podobną do tej, która występują w naturalnych warunkach występowania skrzydłokwiatów.

Jeśli jednak nasza roślina nadal nie kwitnie, warto zastosować naturalny nawóz. Możemy go przygotować w prostu sposób z łatwo dostępnych składników: wody i popiołu.

Niezawodna mikstura, która sprawi, że Twój skrzydłokwiat pięknie zakwitnie

W warunkach domowych, bez zbędnych nakładów finansowych możemy przygotować naturalny nawóz do skrzydłokwiatów.

Niezbędne składniki to tylko:

 • 1 litr gorącej wody
 • 1 łyżka popiołu

Przygotowanie:

Popiół dodaj do gorącej wody i dokładnie wymieszaj. I to już wszystko! Przygotowanym w ten sposób roztworem podlej roślinę w taki sposób, aby dostał się do korzeni.

Zwykły popiół ma w sobie wszystkie niezbędne składniki, potrzebne do rozwoju i wzrostu naszych ulubionych roślin. Są to na przykład: fosfor i potas. Poprawiają one rozwój korzeni roślin i wpływają na rozwój nowych łodyg. Wzmacniają odporność roślin na choroby.

Łatwe? Oczywiście! Jeśli jednak przedstawiony sposób wydaje się zbyt skomplikowany, możesz zrobić to jeszcze łatwiej. Po prostu posyp ziemię popiołem i podlej. I po prostu poczekaj na efekty.