Wystarczy je zerwać: Oto, co latem powinna wiedzieć każda kobieta po 40 roku życia: Te liście są w Twoim ogrodzie, a ich działanie jest ogromne.

Genialna pomoc dla wszystkich kobiet po czterdziestce.

Te darmowe rośliny masz koło siebie i pewnie nawet nie zwracasz na nie uwagi.  Mowa o liściach malin i jeżyn oraz o takich ziołach jak koniczyna i krwawnik.

Liście malin i jeżyn są najlepszymi przyjaciółmi dla kobiet

Te niepozorne zielone części są pełne witamin, a szczególnie bardzo cennej witaminy B12, a także składników odżywczych i rzadkich kwasów organicznych. Te wartościowe substancje można wręcz nazwać eliksirem życia. Dawniej ludzie stosowali je w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, bólu zębów i problemów skórnych. Dla kobiet szczególnie cenne było ich działanie przy łagodzeniu skurczów menstruacyjnych. Liście malin mogą również być pomocne przy bólu brzucha, uczuciu ciężkości na żołądku i biegunce.

Co ciekawe mają działanie podobne do żurawiny i wspierają leczenie zakażeń dróg moczowych. Wypłukują bakterie z dróg moczowych i zapobiegają nawrotom choroby.

Kobietom szczególnie przydają się liście malin i jeżyn ze względu na działanie rozkurczowe. Pomagają przy bolesnych miesiączkach, mogą też być pomocne w okresie menopauzy i zmianach hormonalnych z nią związanych. Dawniej były też stosowane, żeby ułatwić naturalny poród.

Liście maliny mają wiele zastosowań. Wspierają stymulację mięśni macicy co jest ważna zwłaszcza pod koniec ciąży. Poza tym poprawiają urodę i zapewniają młodzieńczy wygląd – wywary z nich były często dodawane do kąpieli, żeby poprawić wygląd skóry. Liście maliny są także pomocne przy leczeniu żylaków. Poniżej znajdziesz przepis. Pamiętaj, żeby liście zbierać, gdy są zielone, przed kwitnieniem, lub po zebraniu owoców.

Z liści malin można przygotować napar lub zrobić leczniczy okład, który należy nałożyć na bolące miejsca. Działa on przeciwzapalnie, antyseptycznie i łagodzące. Do przygotowania naparu trzeba zebrać liście i następnie je wysuszyć i zmiażdżyć – dokładnie tak samo jak w przypadku innych ziół.

Herbatę z liści malin można po prostu pić, bo pachni obłędnie. Jednak jest to też doskonałe lekarstwo na gorączkę i ból gardła. Poza tym napar z liści malin łagodzi bóle menstruacyjne (dobrze jest również zastosować okłady). Pomaga także przy biegunkach, infekcjach układu moczowego i pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn.

Sztuczne witaminy już nie będą potrzebne

Możesz je spokojnie zastąpić liśćmi malin, które mają dużą zawartość witamin A, B, C, E oraz żelaza. Dzięki temu, że zawierają sole mineralne i garbniki mają działanie podobne np. do aspiryny. Znajdziesz w nich także substancje potrzebne dla pięknych włosów i paznokci. Kobiety myły głowę wywarem z liści maliny żeby mieć piękne, lśniące i zdrowe włosy.

Pokruszone świeże liście malin można stosować jako maseczkę na twarz – leczniczą na stany zapalne lub trądzik. Dla jeszcze lepszego efektu maseczkę zmyj naparem z liści malin. Można też zrobić maść malinową czyli świeży sok z liści malin wymieszany ze smalce. Maść taka jest stosowana od dawna na spuchnięte, zaczerwienione lub bolące miejsca na skórze.

Nalewka dobra na biegunkę, żylaki, ból żołądka i bóle menstruacyjne!….

Z liści maliny można zrobić również nalewkę. Taką nalewkę wykorzystuje się w problemach zdrowotnych (3 ml trzy razy dziennie). Nalewkę można też użyć zewnętrznie – nałożyć na chory obszar (żylaki, trądzik, egzema).Jest też świetnym dodatkiem do kąpieli.

Aby zrobić nalewkę trzeba zalać liście malin alkoholem, w taki sposób by alkohol sięgał 1 cm ponad liście. Liście umyj bardzo dokładnie i pokrój je. Włóż pokrojone liście do butelki i zalej brandy. Pamiętaj, że alkohol ma być 1 cm nad liście.

Zakręconą butelkę odstaw na 14 dni w ciemne miejsce. Mieszaj od czasu do czasu. Po dwóch tygodniach przecedź nalewkę i przechowuj ją w ciemnym pojemniku.

Pamiętaj, że picie naparu z malin nie jest polecane kobietom do 34 tygodnia ciąży. Ze względu na stymulację macicy i działanie rozkurczowe liści malin, picie herbaty malinowej może spowodować poronienie.

Copy