Ćwiczenia na pamięć – pewna ilość ciekawych patentów.

Informacje kluczowe.

Nie da się ukryć tego, że ćwiczenia na pamięć pomogą dosłownie każdemu, a dokładniej takie ćwiczenia są tymi dość zróżnicowanymi, choć prawda tkwi też i w tym, że jedni z nas mają lepszą pamięć a inni o wiele gorszą. Chyba najlepszym z ćwiczeń na pamięć są te częste spacery, na których to drodze mijamy charakterystyczne miejsca, a takowe kojarzymy po wielokroć z jakimiś ważnymi wydarzeniami z życia, z osobami, a nawet z liczbami, czy też przedmiotami.

Wszystko to rzecz jasna brzmi specyficznie, ale kojarzenie to bardzo ważna sprawa, jeśli chodzi o zapamiętywanie, a dokładniej dla wielu z nas ze słowem „Słodki” kojarzą się nazwy takie jak Miód, czy też Czekolada. Niektórzy rzecz jasna idą z tym właśnie kojarzeniem o wiele dale, a dokładniej jakiś detal często mijanej rzeźby mogą kojarzyć z wydarzeniem historycznym.

Takie wyćwiczenie pamięci zajmuje rzecz jasna długie miesiące, a nawet lata, bo trzeba chodzić na spacery i stale mieć wygląd charakterystycznych miejsc w pamięci, ale gdy ten nawyk w nas zaniknie i przestaniemy odwiedzać miejsca zaliczane do charakterystycznych, to i nasza pamięć ulegnie pogorszeniu. Ten problem jest doskonale znanym, ale trzeba pamiętać też i o tym, że z wiekiem nasza zdolność kojarzenia się niestety osłabia.

Posiłki.

Niektórzy z nas też dość dobrze wiedzą o tym, że ćwiczenie pamięci to także posilanie się orzechami lub czekoladą, ale tą zaliczaną do gorzkich. Takie pokarmy wspomagają poprawne funkcjonowanie pamięci, choć liczy się też i to, że składniki pokarmowe muszą ze sobą współgrać w stopniu perfekcyjnym.

 

Mowa tu o tym, że czekolada zawiera w sobie magnez, a woda wypłukuje ten składnik pokarmowy. Dlatego ludzie ćwiczący pamięć w stopniu optymalnym piją tyle wody ile muszą. Magnez jest też dostępnym w napojach izotonicznych, czyli pijąc takowe dbamy o pamięć.

Wszystkie tego typu sztuczki sprawią, że nasza pamięć na lata pozostanie tą optymalną, ale nie da się ukryć też i tego, że z biegiem lat nasza pamięć zacznie słabnąć i w tym tkwi ten zaskakująco wiele znaczący problem, bo temu czynnikowi nie zapobiegną ćwiczenia.

Nie mniej jednak takie choroby związane ze słabnącą pamięcią nie zawsze pojawiają się szybko, a właściwy tryb życia spowalnia ich postępy. Zapominanie jest też normalne w pewnym wieku, a dokładniej od pewnego momentu ćwiczenia przestają nam wyraźnie pomagać i co równie ważne pamięć nadal jest dobrą, choć w wieku czterdziestu lat nawet dobra pamięć nie pomaga w rywalizowaniu z mistrzem zapamiętywania młodszym o kilkanaście lat.

Ciągłe staranie się.

Mistrzowie pamięci ćwiczenia na pamięć praktykują juz od wieku kilkunastu lat, a niektórzy ją trenują jeszcze przed dwunastym rokiem życia. Mowa tu o rozwinięciu tego znacznego potencjału, a jego rozwinięcie niestety nie jest proste i co równie ważne trwa długie lata.

Zaskakująco wiele znaczy też i to, że takie ćwiczenie staje się istotną częścią życia, a nawet codziennością. Tak rzecz jasna musi być, bo bodźce wspomagające pamięć muszą być tymi możliwie najczęstszymi. Liczy się też i to, że jeśli takie spacery powiązane z symbolami zniknąć, to pamięć mistrza pamięci stanie się mniej rewelacyjną, a to już ten spory problem.

Wiele znaczy też i to, że taki mistrz ten swój spacer odbywa co dzień, co dzień mija te same punkty i się im przegląda. Punkty te kojarzy z datami historycznymi, z terminami encyklopedycznymi, a nawet z jakimiś cyframi. Pozornie są to tylko drobiazgi, ale im więcej takich jest tym lepszą jest pamięć konkretnego mistrza.

Copy