Kiszona kapusta z jabłkami – tradycyjny przepis. Tradycyjny przepis, który przechodzi z pokolenia na pokolenie

Przepis na kiszoną kapustę z jabłkami – tradycyjny przepis, przechodzący z pokolenia na pokolenie. Kwaszona kapusta jest pyszna, a dodatkowo stanowi prawdziwą bombę witaminową. Która jest niskokaloryczna!

Stanowi doskonałe źródło błonnika, potasu, chloru, sodu, fosforu, magnezu i wapnia. A także witamin A, B, E, C i PP.  Zgodnie z tradycją i babciną radą, warto wybierać jabłka „antonówki,” które sprawiają, że kiszona kapusta ma piękny, jesienny zapach.

Składniki:

  • biała kapusta – 3 kg
  • duża marchewka
  • jabłka – 2-3 sztuki
  • sól – trzy łyżki

Przygotowanie:

Kapustę szatkujemy. Jabłka ścieramy na grubych oczkach. Marchewkę obieramy i ścieramy na średnich oczkach. Solimy do smaku. Jeżeli zależy nam na bardziej jabłkowym smaku, kroimy te owoce w plasterki. Poszatkowaną kapustę dokładnie mieszamy rękami, żeby puściła sok.

Teraz mieszamy kapustę, jabłka i marchewkę. Przekładamy do wcześniej wyparzonych i suchych słoików. Każdą warstwę kapusty ubijamy, dociskając ją do dna.

Słoiki napełniamy do 3/4 wysokości, ponieważ kapusta zwiększy swoją objętość. Przykrywamy pokrywkami (ale ich nie zakręcamy!) i odstawimy na 3-7 dni, w ciepłe miejsce.

Kilka razy dziennie kapustę dociskamy do dna, używając drewnianego tłuczka, czystej dłoni lub wałka. Dodatkowo, całość przebijamy przez całą wysokość słoika za pomocą czegoś długiego, np. za pomocą łyżki lub pałeczki do sushi. Dzięki temu kapusta się nie zepsuje i nie zgorzknieje.

Po 3-4 dniach, możemy jeść kapustę. Jeśli jednak chcemy, żeby była ona bardziej ukiszona, to poczekajmy jeszcze kilka dni. Kiedy kapusta osiągnie satysfakcjonujący nas stopień ukiszenia, możemy ją zakręcić i przenieść w chłodne miejsce. Smacznego!