Nie musisz chodzić po grzyby do lasu – z łatwością wyhodujesz je w ogrodzie.

Uprawa grzybów

Podłoże oznacza po prostu materiał, w którym uprawiasz grzyby. Gdy już masz swój spawn, podłoże jest następną rzeczą, której będziesz chciał szukać. Wybór podłoża będzie zazwyczaj zależał od rodzaju grzyba, który próbujesz uprawiać. Na przykład boczniaki będą rosły w prawie każdym materiale.

Co zaskakujące, wiele osób uprawiało je na materiałach tak różnych, jak torby papierowe (tak, naprawdę!), Tektura, kolby kukurydzy, pelety drzewne i wióry drzewne. Twoje podłoże będzie musiało zostać poddane obróbce (lub oczyszczeniu) przed użyciem, co obejmuje kąpiel wapienną, pasteryzację płyty kuchennej lub przeprowadzenie zimnej fermentacji. Możesz również kupić podłoże wstępnie sterylizowane.

Następnym krokiem jest zaszczepienie ikry – terminologia techniczna dotycząca uprawy grzybów. Upewnij się, że prawidłowo przygotowałeś podłoże, odnosząc się do instrukcji w zestawie. Inokulacja może być nieco skomplikowana, więc znowu, jeśli chcesz trzymać się boczniaków, wszystko będzie dla ciebie o wiele prostsze. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać wilgotne (nie mokre) podłoże z zaszczepiaczem, zebrać je do worków i umieścić w swoim obszarze uprawy.

Owocowanie i zbieranie to taki zabawny proces! Możesz cieszyć się owocami swojej pracy. Zaczniesz od wycięcia małej szczeliny w torbie, aby zwiększyć przepływ powietrza i umieść torbę w pośrednim świetle słonecznym. Jeśli Twój dom lub mieszkanie pozostanie w temperaturze 50-80 stopni Fahrenheita, Twoje boczniaki będą się doskonale rozwijać!

Zwykle owocowanie zajmuje tylko tydzień (tak, to tak szybko!), A kiedy czapki zaczynają się spłaszczać, nadszedł czas zbiorów. Uprawa własnych grzybów w domu jest bardzo satysfakcjonującym i ekscytującym procesem. Ma jednak krzywą uczenia się, ale kiedy już ją opanujesz, możesz przejść do trudniejszych rodzajów grzybów. Rozpoczęcie powoli od łatwego grzyba, takiego jak boczniaki, zagwarantuje szybkie rezultaty i szybki czas zbioru.

O tym warto pamiętać!

Uprawa grzybów może być początkowo trudna. Jednakże, gdy już masz trochę praktyki, uprawa grzybów nie jest trudniejsza niż inne rodzaje ogrodnictwa. Może się okazać, że jest to łatwiejsze niż uprawa roślin! Możesz przeciąć niektóre trudności i niepokoje związane z uprawą grzybów po raz pierwszy, kupując zestaw.

Zestawy, które zawierają wszystko, czego potrzebujesz, wraz z instrukcjami, to świetny sposób na rozpoczęcie. Chociaż teoretycznie możesz wyhodować dowolny grzyb w domu, niektóre z nich będą dość łatwe, a inne będą znacznie trudniejsze.

Istnieją dwa rodzaje grzybów, które najlepiej sprawdzają się dla początkujących: boczniaki i pieczarki guzikowe. Dostępne są zestawy dla obu, ale możesz również łatwo znaleźć zarodniki lub odradzanie się, jeśli użycie zestawu nie przypadnie Ci do gustu. Są łatwe w uprawie i bardzo wszechstronne.  Podłoże uprawowe (materiał, w którym grzyby są uprawiane) będzie się różnić w zależności od rodzaju grzyba, który uprawiasz, więc zawsze dobrze jest dokładnie sprawdzić potrzeby grzyba przed rozpoczęciem.

Pieczarki guzikowe potrzebują dużo azotu, więc najczęstszym podłożem dla nich jest obornik lub mieszanka obornika i kompostu. Boczniaki nie są tak wybredne i zazwyczaj uprawia się je w słomie, trocinach, tekturze lub granulkach drzewnych.

Podłoże będzie musiało zostać wysterylizowane, aby uniknąć uprawy innych, mniej przyjemnych grzybów wraz ze smacznymi smakołykami. Zwykle oznacza to ogrzewanie podłoża, zazwyczaj poprzez gotowanie lub moczenie w gorącej wodzie, ale będzie się nieznacznie różnić w zależności od wybranego podłoża.

Copy