Rośliny te można uprawiać bez popełniania błędów. Przekonasz się, że fiołki zachwycają wszystkich.

Fiołki to piękne kwiaty. Zachwyci Cię różnorodność kolorów i kształtów.

Choć ich pielęgnacja może wydawać się łatwa, wymaga jednak sporej wiedzy i doświadczenia, aby zapewnić im rozkwit. Dziś omówimy najczęstsze błędy, jakie popełniają ludzie podczas pielęgnacji kwiatów. Nieważne, czy są to osoby początkujące, czy doświadczeni miłośnicy kwiatów.

Podlewanie fiołków

Te kwiaty lubią wilgotne powietrze, ale nie lubią, gdy woda jest wlewana bezpośrednio do ich doniczek. Może to prowadzić do gnicia liści. Najlepiej nie nalewać zbyt dużo wody do doniczki. Lepiej jest umieścić w pobliżu doniczki pojemnik wypełniony wodą. Doświadczeni hodowcy zalecają stosowanie nawadniania za pomocą knotów.

Oświetlenie

Fiołki są rośliną pochodzącą z Afryki, ale nie lubią światła. Światło może spowodować przypalenie purpurowych liści i zwiędnięcie rośliny. Dlatego najlepiej jest umieścić je w oknie północnym, zachodnim lub wschodnim. W ten sposób roślina będzie mogła rozwijać się w najlepszych warunkach w naszym kraju.

Należy pamiętać, że fiołki mogą wymagać różnej ilości światła. Warto obserwować liście, aby określić, jakie warunki świetlne są najlepsze. Jeśli światła jest za mało, powinny się one rozciągać i pochylać ku brzegom, gdy jest.

Optymalna temperatura

Idealną temperaturą jest 20 stopni Celsjusza. Fiołki będą kwitły długo i obficie, jeśli będą trzymane w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Nie należy narażać ich na nadmierne przeciągi, ponieważ liście mogą blaknąć, a korzenie gnić.

Nawożenie

Fiołki mogą bujnie kwitnąć. Ważne jest, aby odpowiednio dbać o fiołki, tzn. zapewnić im odpowiednie nawożenie. Wybierając nawóz, należy upewnić się, że na etykiecie znajduje się napis “For Saintpaulias”. Zapewni to najlepsze rezultaty dla naszych kwiatów.

Dobrze by było, gdyby nawóz zawierał mangan i potas. Przed zastosowaniem nawozu należy zapoznać się z instrukcją. Należy także wiedzieć, jak podlewać kwiaty. Poprawi to jakość naszych fioletowych kwiatów. Doskonały nawóz można przygotować w domu. Wystarczy zalać wodą skórkę od banana. Po kilku dniach można podlać kwiat ciepłą wodą.

Zapobieganie chorobom

Mączniak rzekomy jest najczęstszą formą choroby fiołków. Na jego rozwój może wpływać wysoka wilgotność powietrza, niskie temperatury oraz sąsiedztwo innych chorych roślin.

Jest to choroba trudna do zwalczenia. Ważne jest, aby leczenie rozpocząć jak najwcześniej. Można odnieść wrażenie, że fioletowe liście pokryte są białym pyłem. Można stosować specjalne preparaty lub środki domowe. Do miski wrzucamy 50 g zmielonego czosnku i dodajemy 2 l wody. Odstawiamy na co najmniej jeden dzień. Następnie przecedzamy go i traktujemy nim roślinę. Dzięki tej poradzie fiołki będą pięknie kwitły.