Bezcenne rady dotyczącymi życia od japońskiego 105-letniego lekarza. Warto skorzystać z jego wskazówek

Wszyscy pragną żyć długo i szczęśliwie, często jesteśmy jednak tak bardzo przytłoczeni codziennością, że długie i szczęśliwe życie wydaje się nam jedynie zakończeniem dziecięcych bajek.

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której nie bardzo wiesz, jak pokierować swoim życiem, żeby stało się bardziej satysfakcjonujące, zdrowsze i zwyczajnie szczęśliwsze, zapewne skorzystasz na radach wybitnego japońskiego lekarza!

Shigeaki Hinohara przeżył w dobrym zdrowiu aż 105 lat i pomimo wielu trudnych doświadczeń życiowych zachowywał spokój, zdrowie i radość z bycia z ludźmi.

Doktor Hinohara był autorem niemal 150 publikacji, z których wiele traktowało o jego filozofii życia i dbania o zdrowie w zgodzie z naturą i własnym, wewnętrznym mechanizmem regulacji biologicznej. Na czym polegają zasady Hinohary?

Nawet najmniejsza aktywność fizyczna ma znaczenie!

Prawdą jest, że w kwestii aktywności fizycznej zwykle popadamy ze skrajności w skrajność. Albo nie ruszamy się wcale, do sklepu na rogu po bułki jeżdżąc samochodem – albo kupujemy całoroczny karnet na siłownię i codziennie wylewamy tam z siebie ósme poty.

Ani jedno, ani drugie podejście nie jest tym, czego w rzeczywistości potrzebuje nasz organizm.

Wiadomo, że aktywność fizyczna jest ważna, poprawia ogólny stan zdrowia, pracę układu krwionośnego i stymuluje wydzielanie endorfin, odpowiadających za nasz dobry nastrój. Warto wybierać codzienną aktywność, chodzenie po schodach, spacery do sklepu, treningi kilka razy w tygodniu…

Słuchaj swojego organizmu

Lekarze bombardują nas informacjami o tym, co jest dla nas zdrowe, a co nie. Internet pełen jest poradników o zdrowiu, wszyscy znajomi maja dla nas jakąś radę.

Najważniejsze jest jednak wsłuchiwanie się swój organizm i rozpoznawanie jego potrzeb. Nikt nie zna nas tak dobrze, jak my sami. Samoświadomość jest niezwykle istotnym elementem szczęśliwego, zdrowego życia.

Przekazuj swoją wiedzę innym

Warto dzielić się swoimi umiejętnościami z innymi! Doktor Hinohara robił to przez całe swoje długie zawodowe życie. Dzielenie się własną wiedzą i doświadczeniem daje satysfakcję i poczucie spełnienia.

Pracuj, jak długo chcesz

W naszej świadomości zakorzeniło się przekonanie, że po okresie pracy zawodowej nadchodzi okres stagnacji – emerytura. Ale tak naprawdę to tylko jedna z wielu koncepcji społecznych. Nikt nie zmusi cię do bierności i porzucania własnych pasji tylko dlatego, że osiągniesz wiek emerytalny! Jeśli lubisz to, co roisz, możesz robić to jak długo zechcesz.

Zaplanuj swoje fantastyczne życie

Aby przeżyć fantastyczne życie, trzeba je sobie zaplanować. Mniej lub bardziej szczegółowo – trzeba jednak mieć wizję tego, co się chce robić w kolejnych latach. To powinny być plany na długie i szczęśliwe życie. Po zaplanowaniu, czas na realizację!

Dieta to sposób odżywiania, nie liczenie kalorii

Dieta powinna być racjonalna, nie musi jednak polegać na stałym liczeniu kalorii i odmawianiu sobie wszelkich przyjemności. Sam doktor Hinohara starał się ograniczać spożycie mięsa na rzecz ryb i dużych ilości warzyw.

Nie eliminował jednak nabiału ani węglowodanów, a każdy dzień zaczynał od filiżanki mocnej kawy. Ponownie, najważniejsze jest wsłuchanie się we własny organizm i wybór diety odpowiedniej dla własnych potrzeb.

Unikaj fiksowania się na negatywnych emocjach

Negatywne emocje są nieodzownym elementem naszego życia. Zło jest i będzie, nie zniknie za sprawą czarodziejskiego zaklęcia – nie ma więc sensu nadmiernie koncentrować się na negatywnych aspektach życia.

Pogoń za pieniądzem nie prowadzi do szczęścia

Pieniądze szczęścia nie dają – choć wiadomo, że łatwiej jest żyć, mogąc zapewnić sobie realizację podstawowych potrzeb materialnych. Nie ma w tym niczego złego.

Warto jednak pamiętać, że elementem nieuniknionym naszej egzystencji jest śmierć, na którą nie pomogą żadne doczesne bogactwa. Dlatego dobrze jest czerpać radość z małych przyjemności dnia codziennego, piękna natury, towarzystwa przyjaciół.

Twoje pozytywne nastawienie jest źródłem energii

Myśl pozytywnie. Pozytywne myśli przyciągają pozytywne wydarzenia. Myśląc pozytywnie, masz więcej energii i lepsze nastawienie do ludzi, masz większą szansę na to, ze inni również okażą ci pozytywne emocje.

Znajdź sposoby na radzenie sobie z bólem

Ból fizyczny jest często nieunikniony. Często odbiera chęć do życia, jeśli nie jesteśmy w stanie go uśmierzyć. Doktor uważał, że ludzka psychika jest w stanie okiełznać fizyczny ból.

Sposobem na to może być medytacja, otaczanie się przedmiotami, przynoszącymi ulgę, słuchanie ulubionej muzyki, odwiedzanie miejsc, w których możemy się zrelaksować.