Sprawdzony sposób na czyszczenie całej pralki od lat: Włóż to prosto do bębna, a sam się wyczyści.

Chciałabym podzielić się moim sposobem czyszczenia pralki. Każdy ma swoją procedurę, ale ta mnie jeszcze nie zawiodła. Robię to od lat.

Nigdy nie mieliśmy poważniejszego problemu z pralką. Jeśli komuś pomoże, będę szczęśliwa. Polecam powtarzać tę procedurę raz na sześć miesięcy. Działa lepiej niż sam ocet, a efekty utrzymują się dłużej. Chociaż zajmuje to trochę czasu, nie musisz nic robić, pralka czyści się całkowicie – wystarczy ją włączyć.

Składniki:

  • 1 kg sody oczyszczonej
  • 4 l wody
  • 1 litr zwykłego octu

Przygotowanie:

Wlej 4 litry wody bezpośrednio do bębna pralki i dodaj sodę krystaliczną wymieszaną z wrzącą wodą. Zamknij bęben i ustaw najdłuższy program na najwyższą temperaturę, bez prania wstępnego. Gdy pralka skończy, dodaj ocet (wlej do miski na proszek) i powtórz ten sam program.

Soda rozpuszcza brud, włosy i kawałki tkanin, rozpuszcza kamień, a ocet dezynfekuje pozostałości proszku, niszczy zarazki pleśni, a tym samym usuwa nieprzyjemny zapach, który z czasem może zacząć rozprzestrzeniać się w pralce. Ocet rozpuszcza również sole magnezu i wapnia, które składają się na konwencjonalne detergenty.

Więcej porad

Gumowa uszczelka

Nie używaj na niej agresywnych środków do czyszczenia łazienki, które niezawodnie rozplączą gumkę. Ocet działa świetnie – można szmatkę namoczyć w occie i włożyć w uszczelkę, pozwolić jej zadziałać, a następnie po prostu umyć.

Aby ręcznie wyczyścić bęben

Użyj roztworu sody oczyszczonej i kwasu cytrynowego. Ta mieszanina rozpuszcza kamień przy pierwszym kontakcie.

Jeśli masz twardą wodę

Raz na jakiś czas wsyp do dozownika  saszetkę kwasu cytrynowego  i ustaw najdłuższy program na najwyższą temperaturę bez prania wstępnego.
Dozownik detergentu jak nowy
Wystarczy namoczyć go w roztworze octu i sody oczyszczonej (uwaga, mieszanina się pieni). Pozostaw dozownik namoczony na 30 minut lub nawet kilka godzin. Będzie jak nowy.

Filtr

Nie musisz go też szorować. Wystarczy go podnieść i namoczyć w roztworze wody i sody oczyszczonej . Wytrzyj wnętrze filtra ściereczką nasączoną octem lub roztworem wody sodowej.

Copy